fbpx

W kręgu chasydów

Data rozpoczęcia:

10 września 2016

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Sobota 10 września

– godz. 14.00 – otwarcie wystawy fotograficznej ,,W kręgu chasydów’’. Na fotografiach zostały uwiecznione m.in. chasydzkie wesele, ceremonia obrzezania, odkupienia pierworodnego syna, pierwsze postrzyżyny, święto chanuka czy rytualna kąpiel. Wystawa pokazuje m.in. wiele społeczności silnie zakorzenionych w Polsce, które zachowały swe historyczne nazwy, m.in. Belz (Bełz), Biala (Biała Podlaska), Ger (Góra Kalwaria) czy Modzitz (Dęblin). Na fotografiach przedstawione zostały grupy związane także z dawnym województwem kieleckim, np. chasydzi lelowscy, którzy rokrocznie nadal przyjeżdżają do Lelowa k. Częstochowy na przełomie stycznia i lutego, świętując rocznicę śmierci cadyka Dawida Bidermana. Wystawie będzie towarzyszyć prezentacja ,,Żywego obrazu’’ w wykonaniu uczniów Gimnazjum im. gen. K. Tańskiego w Chmielniku.

– godz. 15.00 projekcja filmu o tematyce żydowskiej.

Ośrodek Edukacyjno – Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” im. Majera Małego w Chmielniku to wyjątkowe nowoczesne muzeum w dawnej synagodze, przypominające o tym, jak przez kilkaset lat Żydzi i Polacy żyli obok siebie w małych miasteczkach, na prowincji – właśnie w sztetlach. Obiekt, powstały w efekcie realizacji projektu Nizio Design International z Warszawy jest adresowany do wszystkich zainteresowanych kulturą i tradycją żydowską na Kielecczyźnie.

Multimedialne atrakcje wystawy w synagodze, jedyna na świecie szklana bima – miejsce, gdzie dawniej odczytywano Torę (obecnie przeznaczone do ekskluzywnych prezentacji i minikoncertów), a także cykl imprez z zakresu kultury i historii Żydów w dawnym województwie kieleckim – to oferta dla  turystów przybywających do Chmielnika.

Wyjątkowość obiektu wynika także z pionierskich działań w regionie – chodzi o skupienie wiedzy o sztetlach – dawnych miasteczkach żydowskich Kielecczyzny  – w jednym miejscu. Właśnie w Chmielniku. Turysta znajdzie tutaj wiedzę o co najmniej stu miejscowościach dawnego województwa kieleckiego, zamieszkałych przez Żydów.

 

Organizator:

Ośrodek Edukacyjno-Muzealny ,,Świętokrzyski Sztetl’’

26-020 Chmielnik, ul. Wspólna 14, tel. 79 104 1667, 734 158 969

e-mail: kontakt@swietokrzyskisztetl.pl, www.swietokrzyskisztetl.pl

Data rozpoczęcia:

10 września 2016

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

projekcja / prezentacja, wystawa

Lokalizacja:

Ośrodek Edukacyjno-Muzealny ,,Świętokrzyski Sztetl’’

woj. świętokrzyskie

Organizator

Nazwa: Ośrodek Edukacyjno-Muzealny ,,Świętokrzyski Sztetl’’

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.