fbpx

W krainie rajskiego ptaka – Papua Nowa Gwinea

Data rozpoczęcia:

10 września 2022

sobota

10:00

Data zakończenia:

10 września 2022

sobota

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Papua Nowa Gwinea określana jest krajem rajskiego ptaka i kamiennej siekiery, a także krajem duchów i magii.

W ramach tegorocznej edycji EDD zapraszamy w sobotę 10 września od 10:00 do 14:00 do obejrzenia wystawy pt. „W krainie rajskiego ptaka-Papua Nowa Gwinea” ze zbiorów Muzeum Misyjno-Etnograficznego księży Werbistów w Pieniężnie.

Papua Nowa Gwinea określana jest krajem rajskiego ptaka i kamiennej siekiery, a także krajem duchów i magii. Rajski ptak widnieje w godle tego kraju, który wedle ludowych wierzeń zanosi duszę człowieka do boga… To nadal kraj nie odkryty… .Kilkadziesiąt lat temu były tam obszary, do których biały człowiek jeszcze nie dotarł. Można tam zobaczyć w dwudziestym pierwszym wieku na własne oczy plemiona, które żyją jakby na poziomie epoki kamienia, a jeszcze do niedawna kanibalizm był wśród nich praktyką dozwoloną.
Wystawa prezentuje rękodzieła i wytwory sztuki Papuasów – przedmioty codziennego użytku, narzędzia, broń, stroje, ubiory służące jako akcesoria ceremonii i obrzędów, przedmioty kultu związane z wierzeniami, ozdoby, biżuterię, maski, torby, rzeźby, instrumenty muzyczne, obrazy. Ekspozycja jest własnością Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie. Werbiści rozpoczęli pracę misyjną na Nowej Gwinei w 1886 r. Nie zabrakło wśród nich Polaków – w 1910 r. przybył tam pierwszy z nich, ojciec Ryszard Nowak. Dziś pracuje tam 116 werbistów, wśród których jest 27 Polaków. To drugi kraj misyjny na świecie pod względem liczebności polskich werbistów. Papież Franciszek mianował polskiego werbistę o. Walentego Gryka biskupem w Papui Nowej Gwinei

Data rozpoczęcia:

10 września 2022

sobota

10:00

Data zakończenia:

10 września 2022

sobota

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa

Lokalizacja:

Oleskie Muzeum Regionalne w Oleśnie
ul. Jaronia 7
46-300 Olesno

woj. opolskie

Organizator

Nazwa: Oleskie Muzeum Regionalne w Oleśnie

Osoba kontaktowa: Ewa Cichoń

Telefon: 34 358 – 24 –38

E-mail: oleskiemuzeum@op.pl

WWW: https://oleskiemuzeum.pl/

Informacja o organizatorze:

Oleskie Muzeum Regionalne im. Jana Nikodema Jaronia w Oleśnie – muzeum położone w Oleśnie, noszące imię Jana Nikodema Jaronia – poety i dramatopisarza, powstańca śląskiego. Placówka jest miejską jednostką organizacyjną. Muzeum powstało w 1960 roku.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.