fbpx

W drodze

Data rozpoczęcia:

21 września 2019

sobota

11:00

Data zakończenia:

21 września 2019

sobota

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa w 2019 r. pn. „W drodze”. Hasło przewodnie nawiązuje do zabytkowej infrastruktury komunikacyjnej: drogowej, kolejowej, wodnej, mostów, dworców kolejowych. ZDD wpisują się w tegoroczne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa, które noszą tytuł „Polski splot”.

Tytuł ten ma symbolizować proces jednoczenia państwa po odzyskaniu niepodległości w 1918 r., ale też nawiązywać do polskiej tradycji przędzalnictwa i tkactwa.
Książnica Stargardzka włącza się w obchody ZDD pn. „W drodze” i zorganizuje obchody na ulicy Prezydentów RP Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego dnia
21 września od godz. 11 do 18. Będziemy tkać pajęczynę losów ludzkich. Na środku ulicy stanie maszt z napisem Stargard, wokół ułożymy listwy drewniane, które utworzą kwadrat
o boku 4 metry. Będziemy prosić stargardzian przechodzących po drodze: na zakupy, do pracy, spacerujących, żeby przypomnieli sobie z jakiej części świata pochodzi ich rodzina. Następnie przywiążemy włóczkę do masztu a końcówkę do listwy, która będzie symbolizowała tą część świata, z której pochodzi ta rodzina. Każda strona świata będzie miała inny kolor włóczki. Północ zielony, wschód czerwony, zachód czarny, południe żółty. Jeśli ktoś z dziada pradziada jest ze Stargardu, wówczas włóczkę zawiążemy na maszcie, będzie ona koloru niebieskiego. Na koniec powstanie pajęczyna, którą sfotografujemy. Pajęczyna pokaże nam skąd pochodzą stargardzianie.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.