fbpx

VI Pieszo-rowerowy Rajd Loretański

Data rozpoczęcia:

18 września 2022

niedziela

13:30

Data zakończenia:

18 września 2022

niedziela

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

To już szósta odsłona rajdu, w którym swoich sił mogą spróbować zarówno rowerzyści jak i piesi. Centralnym miejscem wszystkich tras są ruiny kaplicy loretańskiej w Skrzebowej.

W 2012 roku opracowaliśmy szlak turystyczny po zabytkach Moszczanki i Skrzebowej w formie questu, o nazwie: „Tajemne ruiny i podziemne przejście”. W roku 2017 stworzyliśmy „Loretański Quest rowerowy”, którego głównym punktem są także ruiny kaplicy loretańskiej. Oba te questy, poszerzone o dodatkową trasę rowerową, będą głównymi punktami VI Rajdu Loretańskiego. W imprezie weźmie udział około 200 osób, dla których przygotujemy posiłek turystyczny (konieczne wcześniejsze zgłoszenie udziału).
Centrum wydarzenia będą ruiny XVII-wiecznej kaplicy w Skrzebowej, które należą do najstarszych obiektów zabytkowych powiatu ostrowskiego. Są to pozostałości po Domku Loretańskim – budowli sakralnej wzniesionej na wzór „Świętego Domu” w Loreto. Kaplice loretańskie szczególnie popularne były w Polsce i krajach katolickich w XVII i XVIII wieku. Skrzebowska kaplica została wybudowana w I połowie XVII wieku i zrujnowana podczas potopu szwedzkiego. Odbudowana kilka lat po potopie uległa ponownemu zniszczeniu w końcu XVIII wieku, od tamtej pory nie próbowano już jej odbudowywać. Obecnie w Polsce pozostało tylko kilka kaplic loretańskich, wśród nich ta w Skrzebowej.

Data rozpoczęcia:

18 września 2022

niedziela

13:30

Data zakończenia:

18 września 2022

niedziela

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Początek Rajdu na boiskach sportowych w Skrzebowej.

woj. wielkopolskie

Organizator

Nazwa: Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa

Osoba kontaktowa: Karol Marszał

Telefon: 517201106

E-mail: karolmarszal@wp.pl

WWW: http://skrzebowa.osw.pl

Informacja o organizatorze:

Cele działania Stowarzyszenia to: 1) wspieranie wszechstronnego i zrównoważonego rozwoju: społecznego, kulturalnego i gospodarczego sołectw Moszczanka i Skrzebowa oraz okolicznych miejscowości,
2) współpraca mieszkańców sąsiednich wsi Moszczanka i Skrzebowa oraz okolicznych miejscowości.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.