fbpx

Użycie miodu w kuchni i przydomowej aptece

Data rozpoczęcia:

17 września 2021

piątek

18:00

Data zakończenia:

17 września 2021

piątek

19:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Miodem można wzbogacić wartości odżywcze i smakowe różnych potraw, takich jak mięsa, sosy, pieczywa, ciasta, desery i napoje. Dodatek miodu poprawia i harmonizuje smak potraw.

Miód znany jest ludzkości od tysięcy lat! Setki lat przed nasza erą miód był podawany gościom z okazji różnych uroczystości rodzinnych, np. narodzin dziecka czy zaślubin. Miód składano Bogom w ofierze. Za czasów Ramzesa II w XIII w przed naszą erą, miód był także środkiem płatniczym. Wiemy, że miodem płacono wtedy za pracę. Miód, jako środek leczniczy, używany był także przez Hipokratesa (460-371 w p.n.e.), który leczył nim rany, polecał do robienia maści. Miód stosowany był przez niego m. in. w chorobach wątroby i przy stanach gorączkowych.

Demokryt z Abdeny (460-370 w p. n. e.) polecał miód, jako środek zapewniający długotrwałe życie i zdrowie. W starożytnej Grecji uważano miód za źródło mądrości.
Również w biblii są wzmianki o spożywaniu miodu. Miodem i szarańczą odżywiał się Jan Chrzciciel. Z kolei Chrystus, po zmartwychwstaniu, spożywał rybę i plaster miodu.

Partnerzy

Data rozpoczęcia:

17 września 2021

piątek

18:00

Data zakończenia:

17 września 2021

piątek

19:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

rzemiosło / kulinaria

Lokalizacja:

Kaplica Zamkowa 1, pl. Zamkowy 1, 49-300 Brzeg

woj. opolskie

Organizatorzy

Nazwa:

  • Spiżarnia Miodowa
  • Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego

Osoba kontaktowa: dr Magdalena Przysiężna-Pizarska

Telefon: 608691912

E-mail: magdalenapp11@wp.pl

WWW: http://historia.uni.opole.pl/ https://spizarniamiodowa.pl/

Informacja o organizatorze:

Firma „Spiżarnia Miodowa” wywodzi się z rodzinnego gospodarstwa pasiecznego, założonego przez dziadka – Mikołaja Migockiego. Był to rok 1953 ubiegłego stulecia. Od lat 70- tych jesteśmy właścicielami Gospodarstwa. Nasza wiedza poparta jest wieloletnim doświadczeniem i rodzinną kontynuacją rzemiosła

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.