fbpx

Ulice Solca – metamorfozy

Data rozpoczęcia:

20 września 2020

niedziela

16:00

Data zakończenia:

20 września 2020

niedziela

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

100 lat temu Solec wrócił do Polski. Jedną z pierwszych zewnętrznych zmian, jakie wówczas nastąpiły, była polonizacja nazw ulic. Jakie nazwy nosiły soleckie ulice przed 19 stycznia 1920 rok? Jak zmieniały się w okresie międzywojennym i w latach późniejszych? Między innymi na te pytania odpowiedzą pracownicy Muzeum Solca w czasie wspólnego spaceru.

Przechadzając się ulicami centralnej części miasta, uczestnicy wycieczki będą mieli okazję dowiedzieć się nie tylko tego jak zmieniały się nazwy ulic, ale także dlaczego dana ulica miała właśnie taką, a nie inną nazwę.

 

Spacer będzie również okazją do poznania ciekawostek związanych z dawnym Solcem Kujawskim oraz jego mieszkańcami. Uczestnicy dowiedzą się też które z soleckich ulic są najstarsze, której z nich najczęściej zmieniano nazwę, a także gdzie na przykład organizowano pierwsze w mieście seanse kinowe oraz kto był właścicielem najbardziej okazałej kamienicy przy Rynku.

 

Spacer rozpocznie się o godz. 16:00 przed Muzeum Solca (ul. Toruńska 8).

 

Mamy nadzieję, że pytań od uczestników nie zabraknie.

 

Data rozpoczęcia:

20 września 2020

niedziela

16:00

Data zakończenia:

20 września 2020

niedziela

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

zwiedzanie, wycieczka / spacer

Lokalizacja:

Spacer rozpocznie się przy budynku Muzeum Solca (ul. Toruńska 8), następnie wycieczka przejdzie ulicami najstarszej części miasta (Toruńska – Wolności – Pl. Jana Pawła II – Kościuszki – św. Stanisława – Bydgoska – 23 Stycznia – Dworcowa – 29 Listopada) a zakończy przy kościele pw. św. Stanisława.

woj. kujawsko-pomorskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Solca im. Księcia Przemysła w Solcu Kujawskim

Osoba kontaktowa: Rafał Kubiak

Telefon: 600 705 375

E-mail: muzeum@soleckujawski.pl

WWW: http://www.muzeum.soleckujawski.pl/

Informacja o organizatorze:

Misją Muzeum Solca jest stworzenie u współczesnych mieszkańców Solca Kujawskiego poczucia więzi i wspólnoty z mieszkańcami miasta żyjącymi tu w minionych wiekach. W siedzibie Muzeum, zabytkowej Villi Anna, można zwiedzać wystawę stałą: „Dzieje Solca Kujawskiego i okolic” oraz ekspozycje czasowe.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.