fbpx

Ułańska historia Wojciechowic

Data rozpoczęcia:

12 września 2020

sobota

15:00

Data zakończenia:

12 września 2020

sobota

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Fundacja Splot Pamięci zaprasza na spacer poświęcony ostrołęckim dziejom 5. Pułku Ułanów Zasławskich. Skupimy się na wydarzeniach z okresu pokojowego postoju pułku w Wojciechowicach (obecnie dzielnica miasta Ostrołęki) w latach 1921-1939.

12 września

Chociaż ostrołęcka historia 5. Pułku Ułanów zakończyła się wraz z wybuchem II wojny światowej, jego ślady są nadal czytelne w przestrzeni publicznej: w nazwach ulic i instytucji, w zabytkowej architekturze, inicjatywach kulturalnych. Słusznie pisali autorzy książki o dziejach pułku: „Nie wszyscy lokatorzy są świadomi tego, że: chodzą po posadzce jeszcze z czasów Rosji carskiej i starych dębowych schodach z XIX wieku; że modlą się w kościele, który był cerkwią prawosławną dla wojska rosyjskiego, a następnie kościołem garnizonowym polskich jednostek wojskowych; że mieszkają lub pracują w domach, które dawniej były mieszkaniami dowódców, kasynami oficerskimi, przychodniami zdrowia, lecznicami i aptekami, różnymi magazynami itp.”
Podczas spaceru spojrzymy na współczesne Wojciechowice przez pryzmat ułańskiej historii tej dzielnicy. Spróbujemy odnaleźć miejsca uwiecznione na archiwalnych fotografiach, przypomnimy losy osób związanych z pułkiem. Opowiemy o barwnych relacjach między miastem i jego mieszkańcami a stacjonującym wojskiem, które włączało się w organizację rocznic i uroczystości, ożywiało życie kulturalne i gospodarcze.
Nawiązując do tematu przewodniego tegorocznej edycji EDD powiemy także o szlaku bojowym pułku – czyli drodze, jaką przebył zanim trafił do naszego miasta, które okazało się ostatnim miejscem jego postoju. We wrześniu przypada setna rocznica zwycięskiej bitwy pod Zasławiem w 1920 roku, której pułk zawdzięczał swoją nazwę.

Spacer potrwa ok. 1,5-2 godzin, a jego ostatnią częścią będzie wizyta w Izbie Tradycji 5. Pułku Ułanów Zasławskich, po której oprowadzi nas pani Kustosz Wiesława Gałka. Obowiązują wcześniejsze zapisy: splotpamieci@gmail.com.

Partnerzy

Stowarzyszenie Krajowe Koło Weteranów, ich Rodzin i Przyjaciół 5 Pułku Ułanów Zasławskich

Data rozpoczęcia:

12 września 2020

sobota

15:00

Data zakończenia:

12 września 2020

sobota

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

zwiedzanie, wycieczka / spacer

Lokalizacja:

Start spaceru: Ostrołęka, Skwer Doktora Czesława Szczypka (dzielnica Wojciechowice, przed cmentarzem żołnierzy Armii Czerwonej)

woj. mazowieckie

Organizator

Nazwa: Fundacja Splot Pamięci

Osoba kontaktowa: Jolanta Żubrowska

Telefon: 606195835

E-mail: splotpamieci@gmail.com

WWW: https://www.facebook.com/fundacjasplotpamieci/

Informacja o organizatorze:

Fundacja Splot Pamięci powstała w Ostrołęce w 2019 roku. Działamy w obszarze historii, kultury i dziedzictwa, organizujemy miejskie spacery historyczne, popularyzujemy dzieje miasta i regionu.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.