fbpx

Tworzywo żywe. Dziedzictwo jako nieprzerwana opowieść o nas samych. Ogólnopolska konferencja naukowa

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

10:00

Data zakończenia:

9 września 2023

sobota

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

VII ogólnopolska, interdyscyplinarna konferencja naukowa „Tworzywo żywe – dziedzictwo jako nieprzerwana opowieść o nas samych”.

Dziedzictwo to nie synonim przeszłości, to bardzo szerokie pojęcie, które obejmuje zarówno przeszłość, teraźniejszość jak i przyszłość. W końcu nie bez kozery obecnie żyjący powtarzają, że „muszą pozostawić po sobie jakieś dziedzictwo na przyszłość”. W tym celu dokonujemy odkryć naukowych, tworzymy sztukę, projektujemy i budujemy domy i całe miasta. Angażujemy się w życie lokalnych, regionalnych lub ogólnokrajowych społeczności, mając nadzieję na polepszenie życia, otoczenia, środowiska; jeżeli nie swojego to chociaż następnego pokolenia. Każde nasze działanie, a szczególnie jego efekty, jest i będzie kwalifikowane przez kogoś jako dziedzictwo. Przekornie, nawet brak efektów, nazywany „brakiem schedy” lub „brakiem dziedzictwa”, jest dziedzictwem.

Dziedzictwo dzielimy na wartości materialne i niematerialne. Dodając do tego słowa przymiotnik „kulturowe” wskazujemy, że należą do niego wszystkie elementy tworzące i kształtujące naszą kulturę, a więc np. tradycje, dzieła sztuki, książki, wynalazki, budynki, filmy, wspólna historia, muzyka czy nawet kuchnia. Dziedzictwo kulturowe mówi nam i innym kim jesteśmy, opowiada o naszej historii, pozwala ją zrozumieć i wyciągać z niej wnioski, jest świadectwem tego, jak dawniej żyli ludzie, i jak toczyły się ich losy, przywraca pamięć o minionych wydarzeniach i osobach, zachwyca, uczy, dostarcza pomysłów i wzruszeń, jest źródłem przygód, rozbudza ciekawość. Trudno się więc nie zgodzić z tytułowym stwierdzeniem, że jest to organizm żywy, który powtarza typowy cykl życia, a wiec rodzi się, dojrzewa, obumiera. Jako żywy organizm funkcjonuje w naszej zbiorowej świadomości tworząc, kształtując nas, nasze otoczenie, naszą przeszłość, przyszłość i teraźniejszość.

Podczas tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, których hasło przewodnie brzmi „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”; zapraszamy na spotkanie, podczas którego przypomnimy lub odkryjemy nasze wieloaspektowe dziedzictwo i podyskutujemy, jak możemy je wykorzystać, uczcić, w budowaniu własnego przyszłego dorobku, a przede wszystkim jak można je zachować tak, aby trwało w nieskończoność. Chcemy zwrócić szczególną uwagę na niematerialne dziedzictwo jako coś, co wydaje się najmniej trwałe porównaniu do choćby obiektów architektury, ale zarazem najbliższe zarówno całym społecznościom jak pojedynczym osobom.

Program konferencji obejmuje 2 części, po 4 referaty w każdej oraz dyskusję. Ponadto zaplanowano promocję kolejnego tomu cyklu wydawniczego „Zeszyty Suchedniowskie. Historia nr 8/2023”.

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

10:00

Data zakończenia:

9 września 2023

sobota

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Suchedniowski Ośrodek Kultury Kuźnica
ul. Bodzentyńska 18,
26-130 Suchedniów

woj. świętokrzyskie

Organizator

Nazwa: Stowarzyszenie Grupa Inicjatywna POD PRĄD

Osoba kontaktowa: Karolina Gałczyńska-Szymczyk

Telefon: 601245146

E-mail: mediateka@suchedniow.pl

WWW: https://www.stowarzyszeniepodprad.pl/

Informacja o organizatorze:

SGI POD PRĄD działa na rzecz szeroko pojętego rozwoju społeczności lokalnej. Główne nasze cele to zwiększenie aktywności obywatelskiej i społecznej oraz atrakcyjności turystycznej Gminy Suchedniów, a przede wszystkim zachowanie, odkrywanie i upowszechnianie lokalnej historii i dziedzictwa.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.