fbpx

Szlak Hołdunowski

Data rozpoczęcia:

12 września 2020

sobota

09:00

Data zakończenia:

12 września 2020

sobota

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Chcesz zwiedzić miejsca związane z II powstaniem śląskim w jego setną rocznicę? Odkryć różnorodność przyrodniczą i kulturową twojej najbliższej okolicy? A może poznać historię miejsc które mijasz nieraz codziennie? Zapraszamy na wycieczkę!

W 2020 roku mija wiek od wybuchu II powstania śląskiego. Jednym z epizodów tego zrywu był bój o Hołdunów, a pożar wywołany w wyniku potyczki stał się jednym z głośniejszych wydarzeń powstania. Proponujemy uczestnikom odwiedzenie Hołdunowa (obecnie dzielnica miasta Lędziny) oraz piesze przejście fragmentu niebieskiego szlaku turystycznego (szlak hołdunowski): z Giszowca – dzielnicy Katowic do Imielina w powiecie bieruńsko-lędzińskim.

Trasa wiedzie obszarami leśnymi i podmiejskimi, ciekawymi zarówno przyrodniczo jak i kulturowo. Będziemy mijać różnorodne kompleksy przyrodnicze: leśne, wodne, łąkowe, polne; zabytkowe osiedla robotnicze (Wesoła); zabytki inżynierii (maszt radiostacji) i miejsca pamięci (teren podobozu pracy Auschwitz w Mysłowicach). Odwiedzimy okolice związane z życiem i dorobkiem Johanna Christiana Ruberga – pioniera metalurgii oraz jednego z twórców przemysłowej potęgi Śląska.
Wycieczka jest imprezą turystyki kwalifikowanej (turystyka piesza). Liczy ok. 18 km. Uczestnicy muszą posiadać kondycję pozwalająca na przebycie takiej trasy oraz odpowiednie obuwie, pozwalające na marsz w terenie nieutwardzonym. Zalecamy zabranie ze sobą prowiantu oraz napojów. Organizator nie ubezpiecza uczestników wycieczki, którzy biorą udział w wycieczce na własną odpowiedzialność.

 

Obowiązuje telefoniczne lub e-mailowe zgłoszenie udziału w wycieczce, z powodu nieokreślonej sytuacji epidemicznej i zakresu obostrzeń we wrześniu. Udział jest bezpłatny
Prowadzącym wycieczkę jest Michał Dzióbek – pracownik ŚCWiS, przodownik turystyki pieszej PTTK oraz przewodnik. Po zakończeniu możliwe będzie uzyskanie potwierdzeń w książeczkach odznak turystycznych i krajoznawczych PTTK.

 

Zbiórka: godz. 9.00 plac Pod Lipami, Katowice – Giszowiec
Zakończenie: Wycieczka zakończy się ok. godz. 17.00, na przystanku PKP Imielin, skąd uczestnicy będą mogli we własnym zakresie powrócić pociągiem do Katowic.

Data rozpoczęcia:

12 września 2020

sobota

09:00

Data zakończenia:

12 września 2020

sobota

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wycieczka / spacer

Lokalizacja:

plac Pod Lipami, Katowice – Giszowiec

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach

Osoba kontaktowa: Michał Dzióbek

Telefon: 32 601 21 08

E-mail: michal.dziobek@scwis.pl

WWW: http://www.scwis.pl/

Informacja o organizatorze:

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności jest samorządową instytucją kultury prowadzoną wspólnie przez Województwo Śląskie i Miasto Katowice. Jednym z zadań centrum jest propagowanie uniwersalnych idei wolnościowych, demokratycznych i obywatelskich m. in. poprzez organizację wydarzeń turystycznych.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.