fbpx

,,Świętokrzyski Sztetl’’ zaprasza!

Data rozpoczęcia:

18 września 2022

niedziela

09:00

Data zakończenia:

18 września 2022

niedziela

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Ośrodek Edukacyjno – Muzealny ,,Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku zaprasza na bezpłatne zwiedzanie muzeum oraz na spotkanie autorskie ze Zbigniewem Rokitą – autorem książki ,,Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku’’ w ramach cyklu „Jestem stąd i mi zależy”

Multimedialne atrakcje wystawy w synagodze, jedyna na świecie szklana bima – miejsce, gdzie dawniej odczytywano Torę (obecnie przeznaczone do ekskluzywnych prezentacji i minikoncertów), a także cykl imprez z zakresu kultury i historii Żydów w dawnym województwie kieleckim – to oferta dla turystów przybywających do Chmielnika.

Wyjątkowość obiektu wynika także z pionierskich działań w regionie – chodzi o skupienie wiedzy o sztetlach – dawnych miasteczkach żydowskich Kielecczyzny  – w jednym miejscu. Właśnie w Chmielniku. Turysta znajdzie tutaj wiedzę o co najmniej stu miejscowościach dawnego województwa kieleckiego, zamieszkałych przez Żydów.

OEM „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku to nowoczesna instytucja kultury, która nieprzerwanie od 2014 r. upamiętnia Żydów zamieszkujących przedwojenne województwo kieleckie. Siedzibą muzeum jest zabytkowa synagoga z XVIII w., która co roku przyciąga do niewielkiego Chmielnika tysiące turystów z kraju i zagranicy. Obiekt, powstały w efekcie realizacji projektu Nizio Design International z Warszawy jest adresowany do wszystkich zainteresowanych kulturą i tradycją żydowską na Kielecczyźnie.

Muzeum w godz. 9-17 będzie dostępne dla zwiedzających bezpłatnie.

Data rozpoczęcia:

18 września 2022

niedziela

09:00

Data zakończenia:

18 września 2022

niedziela

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl”

woj. świętokrzyskie

Organizator

Nazwa: Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl”

Osoba kontaktowa: Edyta Ślusarczyk

Telefon: 734 158 969

E-mail: kontakt@swietokrzyskisztetl.pl

WWW: http://www.swietokrzyskisztetl.pl/

Informacja o organizatorze:

Ośrodek Edukacyjno – Muzealny ,,Świętokrzyski Sztetl” to instytucja kultury, która od 2014 r. zajmuje się gromadzeniem i upowszechnianiem wiedzy na temat Żydów zamieszkujących województwo kieleckie przed wybuchem II wojny światowej.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.