fbpx

Święto wsi Romanówka

Data rozpoczęcia:

16 września 2018

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Romanówka to jedna z najmłodszych wsi w województwie podlaskim. Powstała na początku XX wieku, a założyli ją migranci z różnych miejscowości powiatu bielskiego, brzeskiego i wołkowyskiego. Przybywali oni do parcelowanego majątku Baciki Dalsze, aby kupować i zagospodarowywać tam grunta. W 1913 r. ponad 40 osiedlonych tu gospodarzy, zdecydowało o nadaniu nazwy wsi – Romanówka.

Początkowo Romanówka koło Siemiatycz składała się z dwóch przysiółków. Po komasacji gruntów dokonanej w 1938 r. wielu gospodarzy przesiedliło się na kolonie. Dlatego dziś zabudowania Romanówki rozrzucone są na przestrzeni ponad 4 km, między Wiercieniem a Bacikami i Tołwinem. Główne części Romanówki noszą nazwy: Kruhlik, Tarasy i Haje.

W 2013 r. w Romanówce odbyło się pierwsze Święto Wsi Romanówka, połączone z obchodami 100-lecia nadania nazwy wsi. Wielki trud ojców – założycieli wsi został uczczony wyświęceniem pamiątkowej kaplicy oraz dwóch krzyży. Od tego czasu wrześniowe spotkania mieszkańców są kontynuowane, przede wszystkim w duchu kultury białoruskiej, która dominowała tu od początku.

W tym roku święto będzie poprzedzone plenerem malarskim, w trakcie którego malarze z Podlasia i Białorusi stworzą pejzaże Romanówki. Będą one wyeksponowane na wystawie stałej w świetlicy wiejskiej. Sam dzień święta rozpocznie się modlitwą przy kaplicy z ikoną Spasa. Następnie przy świetlicy wiejskiej odbędzie się koncert zespołów z Podlasia i Białorusi, wernisaż wystawy oraz spotkanie integracyjne mieszkańców.

 

Organizator:

Stowarzyszenie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach

ul. Leśna 13 (siedziba stowarzyszenia), ul. Sosnowa 56 (zabudowa skansenu)

 17-100 Bielsk Podlaski

Emaildfionik@o2.pl

http://www.muzeumstudziwody.pl/

Data rozpoczęcia:

16 września 2018

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

świetlica

woj. podlaskie

Organizator

Nazwa: Stowarzyszenie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.