fbpx

Święto Plonów

Data rozpoczęcia:

19 września 2020

sobota

12:00

Data zakończenia:

19 września 2020

sobota

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Inscenizacja historyczna obrzędu zakończenia lata, Turniej Miotania Oszczepem o Puchar Prezydenta Miasta Sopotu, koncert muzyki dawnej, kramy rękodzielnicze, a także pokazy żywej historii oraz warsztaty i gry dla publiczności. To atrakcje jakie zostały przygotowane dla gości Grodziska w Sopocie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

W tym roku w ramach EDD serdecznie zapraszamy na wspólne obchody Święta Plonów, które odbędą się na Grodzisku w Sopocie 19 września 2020 r.
W sobotę między 12:00 a 16:00 gości sopockiego grodu czeka wiele atrakcji. Wśród nich pokazy żywej historii, a także rzemiosł dawnych. Będzie można zapoznać się ze średniowiecznymi technikami tkackimi, garncarskimi, kowalskimi, czy płatnerskimi. Dodatkowo zachęcamy do odwiedzenia kramów z rękodziełem, w tym z replikami biżuterii wczesnośredniowiecznej i bizantyńskiej. Chętni mogą uczestniczyć w warsztatach garncarskich oraz tkackich (obowiązują wcześniejsze zapisy). Dla najmłodszych (i nie tylko) przygotowaliśmy gry i zabawy historyczne (bezdotykowe).
Ponadto w programie koncert muzyki dawnej zespołu Rootvitza Soul.
Prawdziwą gratkę stanowi odbywający się w Osadzie z Epoki Kamienia Turniej Miotania Oszczepem o Puchar Prezydenta Miasta Sopotu. Zainteresowani będą mogli odbyć trening przed zmaganiami sportowymi oraz posłuchać opowieści na temat świata łowców.
Zapraszamy również do zwiedzenie wystaw czasowych w pawilonie wystawienniczym (Z życia nadmorskiego grodu w Sopocie” i Był sobie łowca. Opowieść o ludziach z epoki lodowcowej”).
Zwieńczeniem dnia z żywą historią będzie inscenizacja obrzędu Święta Plonów realizowana przez odtwórców historycznych.
Całe wydarzenie skierowane jest do turystów indywidualnych, rodzin oraz miłośników i pasjonatów historii.

Zgodnie z obowiązującym Regulaminem zwiedzania Muzeum Archeologicznego w Gdańsku Oddział Grodzisko w Sopocie w okresie obowiązywania stanu epidemii COVID-19 na terytorium Polski limit osób przebywających w jednym czasie na Grodzisku wynosi 150.

W wypadku zmian w ww. regulaminie będą stosowane wytyczne aktualne na dzień 19.09.2020.

Data rozpoczęcia:

19 września 2020

sobota

12:00

Data zakończenia:

19 września 2020

sobota

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Grodzisko w Sopocie
Ul. Haffnera 63
Sopot

woj. pomorskie

Organizator

Nazwa: Grodzisko w Sopocie

Osoba kontaktowa: Paweł Pogodziński

Telefon: 693125995

E-mail: p.pogodzinski@archeologia.pl

WWW: https://archeologia.pl/

Informacja o organizatorze:

Wczesnośredniowieczne grodzisko w Sopocie stanowi najstarszy i jeden z najcenniejszych zabytków miasta. Na zrekonstruowanym grodzie powstał atrakcyjny Skansen Archeologiczny znany w Polsce i za granicą, poprzez festyny i spotkania o charakterze edukacyjnym, promujący historię i zabytki kultury.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.