fbpx

Święto Ogniowe - 320 lat tradycji

Data rozpoczęcia:

17 września 2022

sobota

16:30

Data zakończenia:

17 września 2022

sobota

18:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Dawniej pożary były częstym nieszczęściem nawiedzającym miasta. Po pożarze 1702 roku, w którym zginął burmistrz Żor, ludność miasta złożyła ślubowanie, iż każdego roku, w dniu tego nieszczęścia, odbywać się będzie w Żorach uroczysta procesja.

„Święto Ogniowe – 320 lat tradycji ” – to spotkanie, na którym poznamy historię żorskich pożarów i genezę niezwykłego miejskiego wydarzenia jakim jest coroczne Święto Ogniowe, wyraz niezłomności mieszkańców wobec bezwzględności niszczycielskiego żywiołu. Przyjrzymy się, jak ślubowanie złożone 320 lat temu, kształtuje i wpływa na ciągłość tradycji międzypokoleniowej mieszkańców miasta, którzy zdając sobie sprawę z wartości tak troskliwie pielęgnowanego dziedzictwa, podjęli kroki, by wpisać Święto Ogniowe na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Dowiemy się na czym polegają te starania i jakie mogą przynieść korzyści. Prowadzenie: Tomasz Górecki.

*Spotkaniu towarzyszyć będą warsztaty dla dzieci „Budujemy miasto”.

Data rozpoczęcia:

17 września 2022

sobota

16:30

Data zakończenia:

17 września 2022

sobota

18:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

projekcja / prezentacja

Lokalizacja:

ul. Muzealna 1/2
44-240 Żory

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Miejskie w Żorach

Osoba kontaktowa: Marietta Kalinowska-Bujak

Telefon: 324343714

E-mail: mariettabujak@muzeum.zory.pl

WWW: https://muzeum.zory.pl/

Informacja o organizatorze:

Muzeum Miejskie w Żorach ma etnograficzny charakter. Posiada dwie stałe wystawy:”Nasza tożsamość. Pretekst do rozmowy” odsłania elementy lokalnej tożsamości i „Polskie poznawanie świata”, która prezentuje postacie polskich podróżników i badaczy, opisujących i przybliżających odległe kultury.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.