fbpx

Świat kobiety. Moda damska po 1918 roku - wystawa

Data rozpoczęcia:

7 września 2019

sobota

11:00

Data zakończenia:

8 września 2019

niedziela

15:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Świat kobiety – wystawa poświęcona modzie damskiej po 1918 roku; o tym jak kobiecy strój został uproszczony.

W nawiązaniu do programu tegorocznych EDD zatytułowanych „Polski splot” Muzeum Miejskie w Zabrzu przygotowuje wystawę czasową poświęconą modzie damskiej po 1918 r. Przed wybuchem I wojny światowej stroje kobiece były przystosowane bardziej do życia stonowanego i spokojnego, można by rzec nawet „salonowego” niż do jakiejkolwiek aktywności. Noszone wówczas suknie były długie, często bogato zdobione haftami, koronkami czy falbanami, nierzadko też krępujące ruchy.

 

Tej rzeczywistości kres położyła I wojna światowa. Panie zmuszone były zastąpić mężczyzn na wielu polach, m.in. w pracy w warsztatach, fabrykach etc. Kobiety pracować musiały również po zakończeniu wojny, ponieważ wielu mężczyzn nie wróciło do domu, zaś wielu z powodu znacznego uszczerbku na zdrowiu nie nadawało się do pracy zawodowej.

 

Stąd też, ze względów praktycznych, strój damski musiał ulec zmianie. W tych pierwszych powojennych latach ubiór kobiecy został uproszczony. Od tej pory był on funkcjonalny, lżejszy, wygodniejszy, mniej okazały. Z użycia wyszły gorsety i wielowarstwowe halki. Skróceniu uległy sukienki i spódnice. Zapanowała moda na płaską figurę, kobiety nie podkreślały już swych kształtów, a wręcz przeciwnie – maskowały je m.in. nosząc odpowiednią bieliznę. Trendy w modzie zaczęły wyznaczać gwiazdy kina. Na ekspozycji będzie można zobaczyć stroje i dodatki z lat 20 i 30. XX wieku. Tytuł wystawy nawiązuje do czasopisma poświęconego modzie i sprawom kobiecym, ukazującego się w latach 20. ubiegłego wieku.

 

Otwarcie wystawy planowane jest na 5 września 2019 r. w Galerii Muzeum Miejskiego Café Silesia przy ul. 3 Maja 6 w Zabrzu.

Data rozpoczęcia:

7 września 2019

sobota

11:00

Data zakończenia:

8 września 2019

niedziela

15:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa

Lokalizacja:

Muzeum Miejskie w Zabrzu, Galeria Café Silesia, 41-800 Zabrze, ul. 3 Maja 6

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Miejskie w Zabrzu

Osoba kontaktowa: Irena Winder

Telefon: 32 271 56 89

E-mail: irenawinder@muzeum-miejskie-zabrze.pl

WWW: http://www.muzeum-miejskie-zabrze.pl/

Informacja o organizatorze:

Początki Muzeum Miejskiego w Zabrzu sięgają 1935 roku. Obecnie muzeum działa w 2 obiektach: przy ul. Powstańców Śląskich 3 oraz przy ul. 3 Maja 6, gdzie działa Galeria Café Silesia. W muzeum funkcjonują cztery działy: historii, kultury, plastyki sportu oraz promocji.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.