fbpx

Studziwody Siehieniewiczów

Data rozpoczęcia:

15 września 2018

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Studziwody Siehieniewiczów – to cykliczne wydarzenie kulturalne o wielu odsłonach, które będzie skoncentrowane na przedmieściach Bielska Podlaskiego – Studziwodach. Studziwody są niezwykłą miejscowością, o dużych walorach kulturowych i przyrodniczych. Pierwsza o nich wzmianka pochodzi z 1514 r. i jest związana z Iwanem Siehieniewiczem, bielskim patrycjuszem, kupcem i mecenasem kultury. W Studziwodach posiadał swój dwór i stąd kierował swoimi przedsięwzięciami. Jeden z braci Iwana – Timosz Siehieniewicz był bielskim burmistrzem. Drugi z braci Pafnucy – pierwszym ihumenem supraskim i biskupem turowskim. Chociaż Siehieniewicze z czasem przestali być właścicielami Studziwód, to jednak ich działania pozostawiły dobry klimat i zainspirowały kolejne pokolenia do aktywności kulturotwórczej. Wrześniowe wydarzenia w Studziwodach w ramach EDD będą opierać się na działaniach artystycznych, muzycznych i historycznych.

W tym roku organizatorzy wydarzenia będą prezentować postać profesora Emiliana Adamiuka (1839-1906), urodzonego w Studziwodach światowej sławy lekarza-okulisty. Był wykładowcą uniwersytetu w Kazaniu, autorem wielu odkryć medycznych oraz ponad stu publikacji.

W ramach wydarzenia odbędzie się także prezentacja dokonań dokumentacyjnych studia folkloru tradycyjnego podlaskich Białorusinów „Żemerwa”, które od 2003 r. działa w Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach. Będzie m.in. zaprezentowana płyta „Rok koło Pińska” z zapisami pieśni, zarejestrowanymi przez studio „Żemerwa” w czasie ekspedycji z 2008 r.

 

Organizator:

Stowarzyszenie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach

ul. Leśna 13 (siedziba stowarzyszenia), ul. Sosnowa 56 (zabudowa skansenu)

 17-100 Bielsk Podlaski

Emaildfionik@o2.pl

http://www.muzeumstudziwody.pl/

Data rozpoczęcia:

15 września 2018

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa

Lokalizacja:

Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach

woj. podlaskie

Organizator

Nazwa: Stowarzyszenie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.