fbpx

Stary Cmentarz - świadek historii miasta

Data rozpoczęcia:

15 września 2019

niedziela

10:00

Data zakończenia:

15 września 2019

niedziela

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Fundacja „Stary Cmentarz w Zabrzu” we współpracy z parafią św. Andrzeja stworzyła projekt „Stary Cmentarz”, mający na celu ochronę materialną i niematerialną oraz rewitalizację cmentarza zlokalizowanego pomiędzy ulicami Wolności i Staromiejską.

Od 1899 roku cmentarz katolicki przy ul. Wolności w Zabrzu jest miejscem spoczynku kilku pokoleń zabrzan. Nekropolia wskutek różnych decyzji administracyjnych poprzedniego systemu jest wyłączona z użytkowania i zachowała swój niezmieniony charakter od prawie pięćdziesięciu lat. Cmentarz jest odwiedzany przez nielicznych żyjących krewnych, natomiast pozbawione opieki pozostałe nagrobki wymagają natychmiastowej pomocy. Uratowanie cmentarza przekracza możliwości parafii.

Projekt „Stary Cmentarz” aktywnie działa od 2014 roku i zaprasza do współpracy przy ratowaniu cmentarza. Zaniedbana nekropolia pilnie potrzebuje wolontariuszy, darczyńców i wszystkich ludzi dobrej woli, którzy nie pozwolą na jej dalszą degradację. W ratowanie cmentarza włączyli się na stałe studenci Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej opracowując w ramach swoich zajęć imponującą inwentaryzację oraz propozycje rewitalizacji. W programie zwiedzanie obiektu o charakterze zabytkowym, wykład o historii cmentarza oraz dokonaniach projektu. Podczas zwiedzania cmentarza oraz na stoisku informacyjnym będzie organizowana kwesta na ratowanie cmentarza.

Data rozpoczęcia:

15 września 2019

niedziela

10:00

Data zakończenia:

15 września 2019

niedziela

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wykład / prelekcja, zwiedzanie

Lokalizacja:

Zabrze, ul. Wolności 196

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Fundacja „Stary Cmentarz w Zabrzu”

Osoba kontaktowa: Kamil Wloczka

Telefon: 501.429.628

E-mail: kamil.wloczka@gmail.com

WWW: https://www.facebook.com/StaryCmentarz

Informacja o organizatorze:

Fundacja „Stary Cmentarz w Zabrzu” powstała 3 listopada 2016 roku i jest kontynuacją nieformalnego projektu „Stary Cmentarz” powstałego 30 sierpnia 2015 roku.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.