fbpx

Stanisław Szozda - krótka historia wielkiego sukcesu

Data rozpoczęcia:

18 września 2022

niedziela

10:00

Data zakończenia:

18 września 2022

niedziela

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Mało co tak łączy, jak wspólne kibicowanie. Rywalizacja sportowa, w której uczestniczą reprezentanci naszego kraju, wzbudza emocje wśród kibiców. Nie inaczej jest w kolarstwie, a legendą tej dyscypliny jest pochodzący z Prudnika Stanisław Szozda.

Jego pierwszym klubem był LZS Prudnik, gdzie los zetknął go ze wspaniałym fachowcem, trenerem Franciszkiem Surmińskim. W dalszej karierze był zawodnikiem Legii Warszawa, a w latach 1973 – 79 LKS Ziemi Opolskiej. W kadrze narodowej jego pierwszym trenerem był zasłużony sportowiec Henryk Łasak.
Stanisław Szozda mając zaledwie dwadzieścia lat (w 1970 r.), razem z Edwardem Barcikiem, wywalczył pierwsze mistrzostwo Polski. Dwa lata później zdobył srebrny medal w wyścigu drużynowym na igrzyskach olimpijskich w Monachium, a 1976 roku powtórzył ten wynik na igrzyskach w Montrealu. W swoim dorobku posiada także medale i puchary z Mistrzostw Świata, z Wyścigu Dookoła Polski oraz z Wyścigu Pokoju, którego triumfatorem był w 1974 roku. Stanisław Szozda prezentował swoje możliwości i ogromny talent w wyścigach na całym świecie, gromadząc trofea z różnych jego zakątków.
W Muzeum Ziemi Prudnickiej można zwiedzać wystawę poświęconą temu wybitnemu kolarzowi. Na ekspozycji znajdują się m.in. dwa srebrne medale z igrzysk olimpijskich w Monachium (1972) i Montrealu (1976). Należą one z pewnością do największych osiągnięć sportowca. Prezentowane są także medale z Mistrzostw Świata, puchary, pamiątki, koszulki i rower, na którym jeździł Stanisław Szozda.
W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w niedzielę 18 września pragniemy przypomnieć dorobek Stanisława Szozdy i emocje, które łączyły miliony Polaków zgromadzonych przy radioodbiornikach i telewizorach. Zachęcamy do bezpłatnego zwiedzania wystawy, która udostępniona będzie od godz. 10:00 do 16:00.

Galeria

Data rozpoczęcia:

18 września 2022

niedziela

10:00

Data zakończenia:

18 września 2022

niedziela

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa

Organizator

Nazwa: Muzeum Ziemi Prudnickiej

Osoba kontaktowa: Marcin Husak

Telefon: 774068060

E-mail: biuro@muzeumprudnik.pl

WWW: http://muzeumprudnik.pl/

Informacja o organizatorze:

Muzeum Ziemi Prudnickiej – instytucja kultury Gminy Prudnik powstała w 1959 r. Siedzibą główną Muzeum są baszty obronne z XV w. oraz budynki przylegające do średniowiecznych murów miejskich. Od 2010 r. działa także Centrum Tradycji Tkackich – oddział Muzeum.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.