fbpx

Spotkanie z cieszyńskim rzemiosłem

Data rozpoczęcia:

12 września 2020

sobota

10:00

Data zakończenia:

12 września 2020

sobota

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Tradycje wyrobu broni w cieszyńskim mają swe korzenie w 2 poł. XVI stulecia, a kunszt z jakim broń ta była wykonywana, przyniósł rozgłos miejscowym rzemieślnikom nawet poza granicami ówczesnej Europy. Tutejsi rusznikarze wyspecjalizowali się w wyrobie małokalibrowej strzelby myśliwskiej tzw. ptaszniczki, która służyła do polowań na ptaki siedzące.

Zapraszamy do pracowni Pana Jerzego Wałgi w Cieszynie, w której będzie można odkryć tajemnice tradycyjnego wyrobu broni, zwanej lokalnie cieszynką. Oprowadzanie zorganizowane w ramach Weekendu Otwartych Pracowni odbędzie się w sobotę i niedzielę, w trzech turach o godz. 10.00, 11.30 oraz 13.00.

Odwiedzający dowiedzą się na czym polegają umiejętności szyftarskie, a także poznają dawne rękodzielnicze techniki obróbki metalu. W ramach wydarzenia zwiedzą również założoną z inicjatywy twórcy Izbę Cieszyńskich Mistrzów, prezentującą sylwetki wybitnych rzemieślników regionu.

 

Zapisy pod adresem: otwartepracownie@nid.pl

Data rozpoczęcia:

12 września 2020

sobota

10:00

Data zakończenia:

12 września 2020

sobota

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

ul. Stary Targ 2, 43-400 Cieszyn

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Warsztat Rusznikarstwa Artystycznego

Osoba kontaktowa: Agata Mucha

Telefon: 32 207 24 02

E-mail: otwartepracownie@nid.pl

Informacja o organizatorze:

Rusznikarstwo artystyczne i historyczne stanowi część kultury artystycznej Śląska Cieszyńskiego, a bogate tradycje związane z tym rzemiosłem wpisują te rzadko spotykane już dziś umiejętności. W 2014 roku rzeczone umiejętności zostały wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.