fbpx

Spotkanie Integracyjne Artystów im. artysty Jana Wałacha

Data rozpoczęcia:

10 września 2022

sobota

16:00

Data zakończenia:

10 września 2022

sobota

21:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

100. lecie budowy atelier malarskiego Jana Wałacha – dziedzictwo dla pokoleń

Wydarzenie w ramach EDD będzie upamiętnieniem 100. rocznicy powstania pracowni Jana Wałacha (1922 roku), która obecnie pełni funkcje Muzeum Sztuki Jana Wałacha, którego twórczość nawiązywała do tradycji muzycznych Beskidu Śląskiego – w swych pracach rejestrował lokalny pejzaż, tradycje. Przywiązanie artysty do rodzinnej przestrzeni, widoczne jest w jego artystycznym oglądzie tradycyjnego świata, dążył do obiektywizmu z zachowaniem zasad realizmu. Osoba artysty jako przedstawiciela konkretnej kultury, światopoglądu i o określonej tożsamości ma istotne znaczenie. Wizja świata, jaką przedstawia w swojej sztuce, jest wyrazem wartości, jakie on sam zinternalizował. Twórczość plastyczna pośrednio pozwala na dostrzeżenie drugiej, głębszej warstwy związanej właśnie z kulturą, wartościami w niej zawartymi i z tym, co sam artysta uznał za godne zarejestrowania.
Spotkanie będzie nawiązaniem do stuletniej historii miejsca, zdarzeń, które w minionym wieku wpisały się zarówno w wielką, jak i małą lokalną historię – zakorzenienie, które wpisuje się w budową poczucia tożsamości miejsca.

Data rozpoczęcia:

10 września 2022

sobota

16:00

Data zakończenia:

10 września 2022

sobota

21:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

koncert

Lokalizacja:

43-470 Istebna 293

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Muzeum i Strowarzyszenie im. artysty Jana Wałacha w Istebnej

Osoba kontaktowa: Ewa Cudzich

Telefon: 507522904

E-mail: cudziche@gmail.com

WWW: http://janwalach.com/

Informacja o organizatorze:

Najważniejszymi celemi i zadaniami Muzeum i Stowarzyszenia im. artysty Jana Wałacha są: ochrona i przechowywanie dorobku artystycznego Jana Wałacha we wszelkiej postaci oraz jego mienia osobistego. Dbałość o zabezpieczenie spuścizny artysty i działania promocyjne.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.