fbpx

Spotkania Integracyje Artystów im Jana Wałacha

Data rozpoczęcia:

12 września 2020

sobota

10:00

Data zakończenia:

13 września 2020

niedziela

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

„Moja droga” to droga Jana Wałacha pomiędzy Istebną, Cieszynem, Zakopanem, Krakowem, Paryżem, Warszawą; pomiędzy domem rodzinnym a wnętrzem atelier malarskiego, wypełniona jest datami, związanymi z wydarzeniam wpisującymi się w wielką historię, artystycznymi dokonaniami przesypującymi się, jak ziarenka piasku w kaledoskopie – pomiędzy porami roku.

Spotkania Integracyjne im. artysty Jana Wałacha na stałe wpisały się w kalendarz lokalnych wydarzeń. Tegoroczną edycję chcemy poświęcić pamięci o drodze, jaką Jan Wałach przeszedł na przestrzeni niemal wieku obserwacji, artystycznego zastanowienia nad przeszłością i zaduma nad lokalnym bogactwem, tego co materialne i niematerialne. Podczas spotkania zostanie zaprezentowana wystawa Jana Wałacha – odsłony czterech pór roku stworzonych w różnych technikach; od rysunku po malarstwo olejne. Całość zostanie omówiona inauguracyjnym wykładam dr Michała Kawuloka historyka sztuki, podczas prelekcji. Poruszone zostaną watki biograficzne, których droga będzie osią czasu wędrówki po poszczególnych dziełach. Niezwykłe tez jest miejsce, w którym tworzył artysta – dom rodzinny to charakterystyczna dla Beskidu Śląskiego budowla drewniana z II poł. XIX w. – obiekt wpisany do rejestru zabytków. Poruszone zostaną wątki drogi – tej najczęstszej od domu do pracowni i też życiowej.

 

Aby urozmaicić całość dla chętny będzie dostępny questin, śladami Jana Wałacha prowadzony wraz z opiekunem – ta propozycja jest adresowane przede wszystkim dla najmłodszych odwiedzających muzeum.

 

Finałem będzie koncert plenerowy zespołu Wałasi z autorskim programem, który jest połączeniem tradycyjnego brzmienia z nową przestrzenią dźwiękową.

 

Wydarzenia realizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, stanowią część Spotkań Integracyjnych Artystów im Jana Wałacha, których inauguracja nastąpi 6 września o godz. 12.00.

 

Data rozpoczęcia:

12 września 2020

sobota

10:00

Data zakończenia:

13 września 2020

niedziela

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Istebna-Andziołówka 293, 43-470 Istebna

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Muzeum i stowarzyszenie im. artysty Jana Wałacha

Osoba kontaktowa: Ewa Cudzich

Telefon: 507522904

E-mail: cudziche@gmail.com

WWW: http://janwalach.com/

Informacja o organizatorze:

Stowarzyszenie im. artysty Jana Wałacha w Istebnej działan nieprzerwanie od 2008 r. Jego ideą jest ochrona, przechowywanie oraz promocję dorobku artystycznego tego niezwykłego istebniańskiego malarza oraz zabezpieczenie spuścizny artysty, a zwłaszcza pracowni.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.