fbpx

Sploty awangardy - poznański Bunt i łódzki Jung Idysz

Data rozpoczęcia:

14 września 2019

sobota

13:00

Data zakończenia:

14 września 2019

sobota

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

„Sploty awangardy – poznański Bunt i łódzki Jung Idysz” – spotkanie połączone ze zwiedzaniem wystaw muzealnych

Inspiracją dla wrześniowego spotkania jest realizowane przez Muzeum Miasta Łodzi przedsięwzięcie wystawiennicze „Ekspresje Wolności” poświęcone historii awangardowych grup artystycznych – Jung (Ing) Idysz (Jidysz) i Bunt oraz skupionych w nich artystów działających na styku różnorodnych kultur, narodów i mających poważny wkład w całokształt sztuki polskiej tego okresu.

 

Kształtowanie się założeń „nowej sztuki” przypadło na drugą dekadę XX wieku i zbiegło się z narodzinami niepodległości wielu krajów europejskich u schyłku I wojny światowej. W 1917 roku niemal jednocześnie w Poznaniu, Krakowie i Łodzi ujawniły się działania twórców pod hasłem ekspresjonizmu.

 

Na tym tle wyróżniało się Jung Idysz działające w latach 1919-1923 zrzeszające znaczne grono żydowskich artystów o nowatorskim sposobie programowania sztuki i jej nowoczesnej przyszłości, złożone z malarzy: Wincenty (Icchak) Brauner (Brojner) Jankiel Adler, Marek Szwarc, Henoch (Henryk) Barciński, Natan Szpigiel oraz pisarzy, poetów i literatów: Mojżesz Broderson, Icchak Kacenelson, Uri Cwi Grinberg, Melech Rawicz, Izrael Sztern, Jecheskiel Neuman.

 

Bogata i prekursorska działalność manifestowała się poprzez organizację ważnych wystaw w Warszawie, Łodzi, Nowym Yorku oraz tworzenie międzynarodowego środowiska awangardy za sprawą kontaktów z zagranicznymi artystami oraz innymi grupami działającymi w Polsce, m.in. poznańską grupą Bunt tworzoną przez Jerzego Hulewicza, Stanisława Kubickiego i Augusta Zamoyskiego.

 

Wstęp na wydarzenie jest płatny. Bilety: ulgowy 1 zł, normalny 3 zł.

Data rozpoczęcia:

14 września 2019

sobota

13:00

Data zakończenia:

14 września 2019

sobota

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15, 91-065 Łódź

woj. łódzkie

Organizator

Nazwa: Muzeum Miasta Łodzi

Osoba kontaktowa: Maja Jakóbczyk

Telefon: 423071870

E-mail: m.jakobczyk@muzeum-lodz.pl

WWW: https://muzeum-lodz.pl/

Informacja o organizatorze:

Muzeum Miasta Łodzi utworzone w 1975 roku jest jedną z najważniejszych łódzkich instytucji kultury. Muzeum realizuje misję „dokumentowania i upowszechniania wiedzy o historii i kulturze Łodzi oraz budowania tożsamości miasta i jego społeczności”.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.