fbpx

„Splot wieków – historia prawdziwa”

Data rozpoczęcia:

7 września 2019

sobota

12:00

Data zakończenia:

15 września 2019

niedziela

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Wszystkich – a szczególnie najmłodszych – zapraszamy do wzięcia udziału w grze terenowej „Splot wieków – historia prawdziwa”. Uczestnicy w zabawny i wymagający twórczego myślenia sposób odkryją bogactwo niematerialnego dziedzictwa oplatającego ponad 700-letni zabytek oraz łączące tradycje i historie dawnych i współczesnych mieszkańców Doliny Bobru.

Dla wszystkich przybywających do Wieży Książęcej zorganizowaliśmy nietuzinkowe zadanie twórcze związane z tkacką tradycją Dolnego Śląska: kilim utworzony wspólnie z uczestnikami Europejskich Dni Dziedzictwa. Podczas tkania będzie można zapoznać się z historią tkactwa charakterystyczną dla regionu wokół Sudetów.

Gra terenowa – jej program i zawarte zadania – stanie się efektem współpracy wolontariuszy, ekspertów, animatorów i praktyków działań kulturalnych. Wziąć udział w niej będzie mógł każdy, kto 7 lub 8 września odwiedzi Wieżę Książęcą w Siedlęcinie. Aby umożliwić skorzystanie z wydarzenia jak największej liczbie osób, chcemy, by trwało dwa dni. Obszar realizacji gry obejmować będzie przede wszystkim tereny Parku Krajobrazowego Doliny Bobru – nie tylko przylegające do XIV-wiecznej wieży, ale także zlokalizowane we wsi Siedlęcin oraz nad samą rzeką Bóbr. Nie będzie wymagał pokonywania dużych dystansów. Wydarzenie składa się z rozwiązywania zadań i budowania odpowiedzi na pytania związane z historią i tradycją regionu, którą będzie można poznać, m.in. zwiedzając wieżę i słuchając opowieści przewodnika. Część z nich wymagać będzie także umiejętnej obserwacji, a także szeroko rozumianych działań manualnych. Każdy z graczy po zakończeniu zabawy poproszony zostanie o wplecenie własnego unikatowego wątku we „wspólny kilim” wraz z poznaniem historii tradycji tkackich. Stanowić będzie to nawiązanie do tkackich i lniarskich tradycji – niematerialnego dziedzictwa tej części Dolnego Śląska i Łużyc.

Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 oraz 14-15 września w godz. 12.00-18.00

Partnerzy

Data rozpoczęcia:

7 września 2019

sobota

12:00

Data zakończenia:

15 września 2019

niedziela

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Wieża Książęca w Siedlęcinie
ul. Długa 21
58-508 Siedlęcin

woj. dolnośląskie

Organizator

Nazwa: Stowarzyszenie „Wieża Książęca w Siedlęcinie”

Osoba kontaktowa: Aleksandra Jaszczyk

Telefon: 698 899 162

E-mail: a.jaszczyk@wiezasiedlecin.pl

WWW: https://wiezasiedlecin.pl/

Informacja o organizatorze:

Stowarzyszenie „Wieża Książęca w Siedlęcinie” jest współopiekunem XIV-wiecznej wieży mieszkalnej w Siedlęcinie oraz realizuje w niej różnorodne projekty kulturalne i edukacyjne. Dzięki staraniom Stowarzyszenia odbyły się m.in. dwa obozy wolontariackie w ramach programu „Wolontariat dla Dziedzictwa”.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.