fbpx

Splot niesprzyjających okoliczności wokół plebiscytu na Warmii i Mazurach

Data rozpoczęcia:

15 września 2019

niedziela

12:00

Data zakończenia:

15 września 2019

niedziela

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

„Gazeta Olsztyńska” angażowała się w społeczno-polityczne uświadamianie ludności warmińskiej w okresie kształtowania granic Polski. Informowała o postanowieniach traktatu wersalskiego oraz prawach przysługujących mniejszości polskiej w Prusach Wschodnich. Pracownicy wydawnictwa należeli do grona organizatorów polskiej akcji plebiscytowej.

Niedziela w Muzeum – bezpłatna impreza, podczas której zwiedzający obejrzą wystawę poświęconą historii „Gazety Olsztyńskiej” (1886-1939). Celem pisma było budzenie i podtrzymywanie polskości na Warmii.
Na wystawie zostanie przeprowadzony wykład dotyczący, drukowanych w „Gazecie” publikacji na temat obrad konferencji pokojowej w Paryżu, traktatu wersalskiego, a następnie samego plebiscytu 11 lipca 1920 r. oraz doniesień z frontu wojny polsko-bolszewickiej. Dla najmłodszych uczestników imprezy zostaną przeprowadzone warsztaty plastyczne z wykorzystaniem motywów z warmińskich ubiorów ludowych i ręcznie tkanych chodników.

Data rozpoczęcia:

15 września 2019

niedziela

12:00

Data zakończenia:

15 września 2019

niedziela

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie Oddział Dom „Gazety Olsztyńskiej”, Targ Rybny 1, 10-019 Olsztyn

woj. warmińsko-mazurskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie Oddział Dom „Gazety Olsztyńskiej”

Osoba kontaktowa: Danuta Syrwid

Telefon: 89 534 01 19

E-mail: dgo@muzeum.olsztyn.pl

WWW: http://muzeum.olsztyn.pl/

Informacja o organizatorze:

Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie powstało w 1945 roku. Jego siedzibą jest XIV-wieczny zamek gotycki kapituły warmińskiej. Muzeum gromadzi pamiątki przeszłości regionu z zakresu archeologii, historii i numizmatyki, sztuki dawnej i współczesnej, rzemiosła artystycznego, piśmiennictwa, kultury ludowej

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.