fbpx

Spacer pokoleń. Pamiętając o poległych.

Data rozpoczęcia:

10 września 2022

sobota

14:00

Data zakończenia:

11 września 2022

niedziela

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Ścieżkami wyzwoleńców – spacer międzypokoleniowy z przewodnikiem po największym cmentarzu wojennym z okresu I Wojny Światowej w Galicji Zachodniej.; Łużna Pustki.

Zapraszamy na spacer historyczny po największym cmentarzu wojennym okresu I Wojny Światowej w Galicji Zachodniej – usytuowanym w malowniczej miejscowości Beskidu Niskiego, Łużnej. Cmentarz wojenny nr 123 Łużna Pustki stał się „areną” walk narodowowyzwoleńczych i odegrał decydującą rolę w bitwie gorlickiej. 2 Maja 1915 roku w Łużnej, w czasie operacji gorlickiej toczyła się bitwa o wzgórze Pustki. Przełamanie frontu rosyjskiego przez wojska austro-węgierskie i niemieckie zapoczątkowało serię sukcesów państw centralnych, które doprowadziły do odrzucenia armii rosyjskich daleko na wschód, a w dalszej perspektywie czasowej przyczyniło się do upadku caratu i wybuchu rewolucji w Rosji. Wydarzenia te zaważyły również na powojennych losach Europy środkowej i wschodniej. To na ziemi łużańskiej pochowano ponad tysiąc poległych rożnych narodowości – Węgrów, Niemców, Austriaków, Rosjan oraz Polaków. W 829 mogiłach pojedynczych i 46 grobach zbiorowych spoczywa ok. 1200 żołnierzy. Cmentarz Wojenny nr 123 Łużna – Pustki stanowi wielonarodowe dziedzictwo kulturowe, unikatowe na skalę europejską, które promuje wartości takie jak godność ludzka, równość i braterstwo różnych ludzi różnych narodów, pojednanie i pokój. Stanowi też wymiar duchowy, religijny, naukowy, artystyczny. Jest miejscem pamięci historycznej, kształtowania świadomości obywateli, edukacji historycznej, przyjaźni i pokoju dla obecnych oraz przyszłych pokoleń. To także miejsce integracji społeczeństw wielu narodów i ludzi o różnym doświadczeniu historycznym. To właśnie dzięki tym wartościom w 2016 roku Cmentarz Wojenny nr 123 Łużna – Pustki został odznaczony prestiżową nagrodą jaką jest Znak Dziedzictwa Europejskiego. Spacer historyczny prowadzony przez pasjonata historii i regionu na pewno zapewni Państwu dużo emocji, jak również będzie miał wymiar edukacyjny i patriotyczny. W spacerze mogą uczestniczyć osoby po wcześniejszym dokonaniu rezerwacji. Zapisy do dnia 09.09.2022 (14:59) w Urzędzie Gminy Łużna oraz pod adresem mailowym: gorskaa@luzna.pl

Data rozpoczęcia:

10 września 2022

sobota

14:00

Data zakończenia:

11 września 2022

niedziela

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wycieczka / spacer

Lokalizacja:

Cmentarz wojenny nr 123 – Łużna-Pustki, 38-322 Łużna, Polska

woj. małopolskie

Organizator

Nazwa: Gmina Łużna

Osoba kontaktowa: Anna Górska

Telefon: 183543039

E-mail: gorskaa@luzna.pl

WWW: https://www.luzna.pl/

Informacja o organizatorze:

Urząd Gminy Łużna, jednostka prężnie działająca na obszarach wiejskich, dbająca o promocję regionalnych tradycji kulturowych, walorów gminy w skali regionu i kraju,eksponująca jej unikatowy charakter oraz wspierająca wszelkie inicjatywy lokalne i ponadlokalne w dziedzinie kultury.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.