fbpx

Śląska kindersztuba w odsłonach: wczoraj i dziś.

Data rozpoczęcia:

15 września 2019

niedziela

17:30

Data zakończenia:

15 września 2019

niedziela

19:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Spotkanie międzypokoleniowe w najstarszym zabytku miasta ukazujące, w inscenizacjach – monologach gwarowych i prezentacjach, obyczaje, stroje i kulturę Śląska – wczoraj i dziś.

Inspiracją organizacji wydarzenia jest spotkanie ze Ślązaczką Roku 2018 Tarnogórzanką p. Edytą Kowalską. Inscenizacja nagrodzonego monologu „Śląska kindersztuba” jest punktem wyjścia do zaprezentowania historycznych śląskich strojów na żywo i multimedialnie, co przedstawią „Śląskie Starki”(Helena Domańska, Teresa Majzner) z Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku. Przejściem od historii do kontynuacji lokalnych tradycji gwarowych, przez młode pokolenie, będzie występ – monolog Kasi Brol, uczennicy tut. Szkoły Podstawowej Nr 15, laureatki konkursów młodzieżowych. Tradycja, historyczne śląskie stroje ludowe inspirują dziś twórców do nowych kompozycji i odważnych zestawień; propozycje nowoczesnej mody śląskiej, będą przedstawione na prezentacji multimedialnej.
Pragniemy też zaktywizować publiczność proponując zagadki słowne gwary śląskiej.

 

Całe wydarzenie chcemy zorganizować w najstarszym zabytku Tarnowskich Gór, ponad 600 letnim, kościele św. Marcina w Starych Tarnowicach. Obiekt ten obecnie jest wyłączony z funkcji liturgicznych, służy celom kulturalnym (koncerty, wykłady, spotkania) i jest świadkiem historii, tradycji, mowy i najgłębszych przeżyć duchowych ludzi tej ziemi. Mamy nadzieję, że planowane wydarzenie będzie dla uczestników szansą dowartościowania bądź odkrycia własnej tożsamości oraz pobudzi do jej afirmacji.

Data rozpoczęcia:

15 września 2019

niedziela

17:30

Data zakończenia:

15 września 2019

niedziela

19:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

inscenizacja / pokaz

Lokalizacja:

42-612 Tarnowskie Góry ul.Niedziałkowskiego 2

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Stowarzyszenie „Dziedzictwo” w Tarnowskich Górach

Osoba kontaktowa: Kinga Swoboda

Telefon: 783376789

E-mail: s.dziedzictwo@gmail.com

WWW: https://sdziedzictwo.pl/

Informacja o organizatorze:

Nasze Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w roku 2016 w KRS. Jest organizacją ludzi, którzy propagują wartości chrześcijańskie poprzez działania na rzecz integracji lokalnego środowiska wokół wydarzeń w dziedzinie kultury- koncerty; edukacji, historii- wykłady, opieka nad zabytkowym kościołem.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.