fbpx

Ślady polskości na terenie ziemi dzierżoniowskiej

Data rozpoczęcia:

7 września 2019

sobota

12:00

Data zakończenia:

7 września 2019

sobota

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W ramach plenerowego pokazu zaprezentowana zostanie postać wybitnego Ślązaka – ks. Jana Melca, obrońcy polskości na niemieckim Śląsku w I poł. XX wieku. Po prelekcji przewidziano zwiedzanie z przewodnikiem wystawy „Zapomniana polskość w powiecie dzierżoniowskim”.

7 września o godz. 12.00 Muzeum Miejskie Dzierżoniowa zaprasza na plenerowy pokaz na dzierżoniowskim rynku. W pierwszej części wydarzenia przedstawimy wybitnego Ślązaka, ks. Jana Melca, obrońcę polskości na niemieckim Śląsku w I poł. XX w. Po prelekcji przewidziane jest zwiedzanie z przewodnikiem wystawy „Zapomniana polskość w powiecie dzierżoniowskim”. Na ekspozycji będziemy mogli zobaczyć m.in. zabytki języka polskiego na terenie ziemi dzierżoniowskiej, od poł. XVIII w. do pocz. XX w., w tym: kazania w języku polskim, modlitwy z popularnymi na Śląsku słowiańskimi imionami świętych, egzemplarze prasy polskiej, dwujęzyczne (polskie i niemieckie) napisy na obrazach religijnych z początku XX w., modlitewniki, polskojęzyczne księgozbiory, ryty nabożeństw w językach łacińskim, niemieckim i polskim.

Data rozpoczęcia:

7 września 2019

sobota

12:00

Data zakończenia:

7 września 2019

sobota

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Rynek 1
58-200 Dzierżoniów

woj. dolnośląskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Miejskie Dzierżoniowa

Osoba kontaktowa: Maria Zapotoczna

Telefon: 74 64 64 661

E-mail: mzapotoczna@mmdz.pl

WWW: https://www.mmdz.pl

Informacja o organizatorze:

Muzeum Miejskie Dzierżoniowa mieści się w zabytkowej willi z końca XIX w. Na wystawach stałych prezentowane są zbiory przedstawiające historię Dzierżoniowa i okolicznych miejscowości. Wśród nich znajdują się zabytki przemysłu, w tym ekspozycja pierwszej powojennej fabryki radioodbiorników Diory.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.