fbpx

Ścieżki historii - drogi filmu. Spacer śladami filmowych przedstawień warszawskiej Pragi

Data rozpoczęcia:

19 września 2020

sobota

10:00

Data zakończenia:

19 września 2020

sobota

13:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Warszawa to niewątpliwie stolica polskiego kina. Od czasów międzywojennych kręcone są tu dziesiątki filmów. Zapraszamy do udziału w spacerze edukacyjnym poświęconym obecności w filmie warszawskiej Pragi.

19 września

Niezwykła historia tej dzielnicy, jej klimat i obecność szczęśliwie zachowanej architektury sprzed II wojny światowej powoduje, że filmowcy chętnie wykorzystują ją jako tło lub bohaterkę przedstawionych wydarzeń. Bywa również, że Praga na potrzeby filmu zmienia się w inne zakątki stolicy… W czym tkwi jej sekret?
Warszawska Praga przeszła wiele dróg. Również tych, które dotyczą sposobu przedstawiania jej przestrzeni w tekstach kultury. Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa – Dział Edukacji Muzeum Warszawskiej Pragi przygotował dla Państwa spacer edukacyjny śladami Pragi filmowej. Warszawa po prawej stronie Wisły wyróżnia się przedwojenną zabudową, która w dużej mierze wciąż czeka na rewitalizację. To szczególne zawieszenie charakteru dzielnicy między przeszłością a teraźniejszością powoduje, że Praga bardzo często zamieniała się np. w filmowe ulice warszawskiego getta lub służyła za tło powstańczych walk Śródmieścia. Wielu reżyserów wykorzystywało (i wykorzystuje) również najbardziej charakterystyczne praskie zakątki – takie jak Bazar Różyckiego czy ul. Stalową i Brzeską jako przestrzeń do filmowych historii. Podczas spaceru opowiemy o filmach od lat 30-tych XX wieku, po kino współczesne. Porozmawiamy o tym – czym Praga przyciąga twórców. Wspomnimy również kultowe Kino Praha – w 70 lat od jego powstania.

Udział w wydarzeniu jest darmowy.
Limit miejsc zależy od aktualnej sytuacji epidemiologicznej.

Zapisy na spacery odbywają się telefonicznie lub mailowo między 31 VIII a 11 IX 2020 r.

Data rozpoczęcia:

19 września 2020

sobota

10:00

Data zakończenia:

19 września 2020

sobota

13:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wycieczka / spacer

Lokalizacja:

Muzeum Warszawskiej Pragi

woj. mazowieckie

Organizator

Nazwa: Muzeum Warszawskiej Pragi

Osoba kontaktowa: Aleksandra Karkowska-Rogińska

Telefon: 22 518 34 08

E-mail: aleksandra.karkowska-roginska@muzeumwarszawy.pl

WWW: http://www.muzeumpragi.pl

Informacja o organizatorze:

Muzeum Warszawskiej Pragi, oddział Muzeum Warszawy, to placówka chroniąca i propagująca dziedzictwo całego obszaru prawobrzeżnej Warszawy, jedno z pierwszych w historii miasta muzeów zlokalizowanych na prawym brzegu Wisły.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.