fbpx

Rzeka która łączy

Data rozpoczęcia:

17 września 2022

sobota

12:00

Data zakończenia:

17 września 2022

sobota

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

„Rzeka, która łączy”
W tym roku do Europejskich Dni Dziedzictwa dołączy Muzeum Wisły oraz Centrum Konserwacji Wraków w Tczewie. Wśród atrakcji znalazł się m.in. pokaz plecionkarstwa oraz spotkanie z pasjonatami tradycyjnych drewnianych łodzi.

„Rzeka, która łączy”. Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Wisły oraz CKWS w Tczewie
Zbliża się jubileuszowa 30. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. W tym roku do wydarzenia dołączy Muzeum Wisły oraz Centrum Konserwacji Wraków w Tczewie. Wśród atrakcji znalazł się m.in. pokaz plecionkarstwa oraz spotkanie z pasjonatami tradycyjnych drewnianych łodzi.
Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa przebiegają pod hasłem „Połączeni dziedzictwem”. W tczewskich oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego goście będą mogli bezpłatnie wziąć udział w licznych spotkań, prelekcjach i warsztatach. Jednym z elementów wydarzenia będzie projekcja etnograficznych filmów dokumentalnych, nawiązujących tematycznie do tradycyjnych zajęć ludności obszarów nadrzecznych.
– Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć poddawaną konserwacji średniowieczną wierszę wykonaną z wikliny. Będzie można przekonać się, że na przestrzeni wieków, sposoby i narzędzia do połowu ryb, niewiele się zmieniły. Z kolei pracownicy Działu Konserwacji Muzealiów przedstawią narzędzia rybackie, aktualnie poddawane konserwacji i dla porównania takie, których proces konserwacji już się zakończył. Inną atrakcją, nieudostępnianą na co dzień dla zwiedzających, będzie możliwość wejścia do magazynu i podpatrzenia efektów pracy nad konserwacją drewna – wylicza Ewa Sidor z Działu Edukacji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Aby lepiej zrozumieć technikę wyplatania wiklinowych narzędzi goście wezmą udział w warsztatach plecionkarskich i pokazach wyplatania przygotowanych przez Stowarzyszenie Plecionkarzy Polskich.
– Zaprosiliśmy również rybaków, którzy opowiedzą o swojej pracy i o tradycjach związanych z rybołówstwem śródlądowym, a także zaprezentują sposoby naprawy swoich narzędzi wyplatanych z wikliny i nici. O swojej pasji związanej z budową tradycyjnych łodzi wiślanych i przygodach na wiślanym szlaku opowie „Szaman z rzeki” – Andrzej Stański. Z kolei Urszula i Andrzej Lanczewscy podczas pokazów edukacyjnych przybliżą tradycje żeglugi wiślanej, nawigację i szkutnictwo – dodaje Ewa Sidor.

Europejskie Dni Dziedzictwa – Muzeum Wisły i CKWS – 17.09.2022 r
12.00 – 18.00

Muzeum Wisły w Tczewie:
Wystawa pt. „Człowiek i rzeka. Rybołówstwo na dolnej Wiśle” – samodzielne zwiedzanie z kartą pracy – upominek dla zwiedzających

Centrum Konserwacji Wraków Statków:
I. Projekcja filmów etnograficznych ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie
II. „Szaman z rzeki” – spotkanie z Andrzejem Stańskim i Marią Dryhub, pasjonatami tradycyjnych drewnianych łodzi i historii związanych z Wisłą (krypa.pl)
III. Pokazy edukacyjne związane z tematyką wiślaną: historia i tradycje żeglugi wiślanej, nawigacja, szkutnictwo i inne – Urszula i Andrzej Lanczewscy (szlakiemwisly.pl)
IV. Tradycje śródlądowego rybołówstwa – pogadanka i pokazy przygotowane przez p. Jana Okonka, rybaka z j. Dąbrówka koło Sztumu i Władysława Latopolskiego z Tczewa
V. Pokaz plecionkarstwa przygotowany przez Polskie Plecionkarstwo (polskieplecionkarstwo.pl)
VI. Pokazy konserwatorskie – Dział Konserwacji Muzealiów NMM.
VII. „Wietrzenie magazynów” – otwieramy magazyn pracowni konserwatorskiej
VIII Powroźnictwo – prezentacja działania toru powroźniczego, splatanie liny z udziałem publiczności.
IX. Zajęcia plastyczne dla dzieci
X. Pamiątkowe przypinki

Data rozpoczęcia:

17 września 2022

sobota

12:00

Data zakończenia:

17 września 2022

sobota

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

rzemiosło / kulinaria

Lokalizacja:

Muzeum Wisły
ul. 30 Stycznia 4
83-110 Tczew

Centrum Konserwacji Wraków Statków
ul. Paderewskiego 24
83-110 Tczew

woj. pomorskie

Organizator

Nazwa: Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Osoba kontaktowa: Ewa Sidor, Gabriela Chrzanowiecks

Telefon: 58 761 75 31

E-mail: edukacja.ckws@nmm.pl

WWW: https://nmm.pl/

Informacja o organizatorze:

Misją Narodowego Muzeum Morskiego jest gromadzenie i zabezpieczanie kulturowego oraz technicznego dziedzictwa morskiego, a także upowszechnianie szeroko rozumianej wiedzy morskiej poprzez realizację działań muzealnych obejmujących badania naukowe, edukację oraz przygotowywanie wystaw.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.