fbpx

Radziszowskim szlakiem Wita Wisza

Data rozpoczęcia:

10 września 2016

sobota

Data zakończenia:

11 września 2016

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W dniach 10 – 11 września (sobota – niedziela) w godz. od 13.00 do 17.00 zapraszamy na wydarzenia edukacyjne pod hasłem: „Rzeźbiarz Wit Wisz – Radziszowianin z wyboru” i „Radziszowska Madonna” i inne dzieła artysty – radziszowskim szlakiem Wita Wisza. W programie m.in.:

• zwiedzanie (oprowadzanie co godzinę: 13.00, 14.00, 15.00 i 16.00) dworu Dzieduszyckich, kościoła parafialnego pw. Św. Wawrzyńca i cmentarza parafialnego w Radziszowie.

Zbiórka w Dworze Dzieduszyckich przy ul. Szkolnej 4.

prezentacja wystawy dokumentującej życie i twórczość Wita Wisza

• poznanie dzieł rzeźbiarskich artysty, elementów wystroju radziszowskiej świątyniodkrywanie tajemnic „Radziszowskiej Madonny”

• poznanie dzieł rzeźbiarza na cmentarzu parafialnym w Radziszowie, grób Wita Wisza.

Szlakiem Wita Wisza będą oprowadzać członkowie Stowarzyszenia „Nasz Radziszów”.

Wit Wisz(1847-1930), a właściwie Walenty Wisz, gdyż takie imię otrzymał na chrzcie, które figurowało we wszystkich dokumentach urzędowych i kościelnych. Skrótem Wit Wisz sygnował artysta swoje prace i podpisywał umowy dotyczące prac, których się podejmował. W podkrakowskim Radziszowie rzeźbiarz nie tylko mieszkał, lecz także pracował dekorując parafialny kościół św. Wawrzyńca. W latach 1879-82 wykonywał ołtarz główny (konstrukcję, rzeźby) oraz później w roku 1912 w ołtarzu bocznym „Madonnę Radziszowską”. W 1907 r. artysta w nowym zwieńczeniu ołtarza wyrzeźbił pośrodku grupę rzeźb przedstawiających Trójcę Świętą. W Radziszowie poza pracą znalazł miłość swojego życia radziszowiankę Małgorzatę.  Ślub Walentego Wisza i Małgorzaty Góralik odbył się w święta Bożego Narodzenia 25 grudnia 1883 r. w Radziszowie. Wit Wisz wykonywał prace w różnych miejscowościach, ale do końca swego życia mieszkał już w Radziszowie, gdzie zmarł 27 grudnia 1930 r. Wit Wisz zajmował się rzeźbieniem zarówno postaci, jak i dekoracji w ołtarzach, ambonach, a także pracował przy konserwacjach uzupełniając i odnawiając dzieła swoich poprzedników. Rzeźbił zarówno w drewnie jak i w kamieniu. Dzieła artysty zachowały się do dziś w kościołach i na cmentarzach: Krakowa, Podgórza (obecnie dzielnica Krakowa), Myślenic, Mogilan, Radziszowa i innych. 

Kanony i mody w architekturze epoki, w której żył odcisnęły piętno na wykonywanych przez Wita Wisza rzeźbach i dekoracjach. Tworzył dzieła w różnych stylach: neogotyckim, neorenesansowym, oraz neoklasycystycznym.

 

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Organizator:

Stowarzyszenie „Nasz Radziszów”

32-052 Radziszów, ul. Szkolna 4, tel. 606351753

e-mail: naszradziszow@naszradziszow.com, www.naszradziszow.com

 

Data rozpoczęcia:

10 września 2016

sobota

Data zakończenia:

11 września 2016

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Stowarzyszenie „Nasz Radziszów”

woj. małopolskie

Organizator

Nazwa: Stowarzyszenie „Nasz Radziszów”

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.