fbpx

"Przystanek Muzeum" Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu

Data rozpoczęcia:

12 września 2020

sobota

10:00

Data zakończenia:

12 września 2020

sobota

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W ramach 28 edycji EDD na terenie Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu pragniemy zaprezentować wystawę zatytułowaną „Drewniane kościoły Opolszczyzny w fotografii Andrzeja Nowaka” oraz zaprosić na inaugurację wystawy stałej pt. „Krucha sztuka czyli od kurzego jaja do opolskiej kroszonki”. Z tej okazji odbędą się również spotkania z kroszonkarkami.

Od 10. lipca br. w Muzeum Wsi Opolskiej eksponowana jest wystawa, nosząca tytuł „Drewniane kościoły Opolszczyzny w fotografii Andrzeja Nowaka”. Mieści się ona w drewnianym spichlerzu dworskim z Grudyni, znajdującym się na terenie Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu, przy ul. Wrocławskiej 174. Przepiękne fotografie pokazują niezwykłe świątynie, m.in. z Krzyżowic, Michalic, Klucza, Bierdzan czy Olesna. Ekspozycja prezentowana będzie do 21. września 2020 r.

W dniu 12 września br. (sobota) o godzinie 12.00 zapraszamy do Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu na uroczyste otwarcie wystawy stałej, poświęconej tradycji zdobienia jaj techniką rytowniczą. Na wystawie zaprezentowane zostaną miedzy innymi wybrane kroszonki z kolekcji Muzeum Wsi Opolskiej jak również w formie tablic informacyjnych przedstawiony zostanie rys historyczny oraz metody i narzędzia kroszonkarskie. Zorganizowanie tej wystawy, ma szczególnie znaczenie w kontekście wpisania jej na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, które miało miejsce we wrześniu 2019 roku. Wystawa przybliży technikę zdobienia jaj metodą rytowniczą krok po kroku w sposób przystępny dla każdej grupy wiekowej, będzie miała charakter informacyjno–edukacyjny. Wystawa jest organizowana w ramach projektu „Krucha sztuka czyli od kurzego jaja do opolskiej kroszonki ”, realizowanego w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych”, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz budżetu Samorządu Województwa Opolskiego.

Podczas EDD planujemy również spotkania z twórczyniami ludowymi prezentującymi „na żywo” swoją kunsztowną sztukę zdobienia jaj rożnymi tradycyjnymi technikami. W tym będącym częścią Niematerialnego Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego „wzorem opolskim” na opolskich kroszonkach.

Data rozpoczęcia:

12 września 2020

sobota

10:00

Data zakończenia:

12 września 2020

sobota

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa, inscenizacja / pokaz

Lokalizacja:

Muzeum Wsi Opolskiej
Wrocławska 174, 45-835 Opole

woj. opolskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu

Osoba kontaktowa: Tomasz Dziedzic

Telefon: 77 457 23 49

E-mail: tomasz.dziedzic@muzeumwsiopolskiej.pl

WWW: http://muzeumwsiopolskiej.pl/

Informacja o organizatorze:

Muzeum Wsi Opolskiej powołano do życia 14 listopada 1961 r. jako instytucję naukowo-badawczą i oświatową, do zadań której należy gromadzenie, konserwacja, naukowe opracowanie i udostępnianie zabytków kultury ludowej Śląska Opolskiego, ze szczególnym uwzględnieniem drewnianego budownictwa ludowego.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.