fbpx

Przy wspólnym stole dziedzictwa

Data rozpoczęcia:

18 września 2022

niedziela

16:00

Data zakończenia:

18 września 2022

niedziela

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Podczas tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa chcemy wspólnie spotkać się w „Spiżarni barona von Roth”. Połączy nas stół – miejsce spotkań, rozmów, biesiady, wspólnego posiłku i pracy. A to wszystko przy akompaniamencie folkowej muzyki.

Wrzesień to czas przejściowy, pomiędzy jesienią i latem, kiedy powoli dobiegały końca żniwa, coraz wcześniej zapadał zmrok, a życie zaczynało przenosić się do wnętrza chałupy. Tam przy stole gromadziła się rodzina i sąsiedzi, zarówno biesiadując razem, jak i dzieląc się opowieściami podczas wspólnej pracy, darcia pierza, przędzenia, tkania… Święto Matki Boskiej Siewnej rozpoczynało także jesienne zasiewy. Powszechnie uważano, że tego dnia należy obsiać choć kawałek pola ziarnem z bukietów święconych na Matki Boskiej Zielnej, aby zapewnić sobie dobry plon. 18 września spotkamy się więc przy stole, wokół którego odbędą się animacje związane z tradycjami i obrzędami, a także kulinariami. Przyjrzymy się bliżej wypiekowi chleba, kiszonkom oraz poznamy moc jesiennych ziół. Główną siurpryzą będzie dziwowisko!

Partnerzy

rybnik.com.pl; Radio 90; wójt gminy Gaszowice, Koło Pszczelarzy w Czernicy, KGW Czerniczanki

Data rozpoczęcia:

18 września 2022

niedziela

16:00

Data zakończenia:

18 września 2022

niedziela

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

rzemiosło / kulinaria

Lokalizacja:

Ośrodek Kultury w Czernicy, ul. Wolności 39, 44-282 Czernica

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Stowarzyszenie Działań Lokalnych Spichlerz

Osoba kontaktowa: Agnieszka Pytlik

Telefon: 506 195 691

E-mail: sdlspichlerz@gmail.com

WWW: http://www.sdlspichlerz.pl/

Informacja o organizatorze:

Stowarzyszenie Działań Lokalnych „Spichlerz” to organizacja pozarządowa, działająca od 2012 r. w Czernicy, związana z zabytkowym XIX-wiecznym pałacem von Rothów. Organizacja zajmuje się pielęgnacją lokalnej historii, tradycji i kultury. Od 2016 r. jest zarządcą Ośrodka Kultury.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.