fbpx

Projekcja filmu „Polska 1967” autorstwa S. Lesinskiego

Data rozpoczęcia:

8 września 2019

niedziela

12:20

Data zakończenia:

8 września 2019

niedziela

13:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Co interesuje emigranta, gdy odwiedza ojczyznę? Na co zwraca uwagę? Jakie miejsca wybierze, by je pokazać swoim dzieciom? Jak wyglądały polskie miasta i wsie w 1967 r.? Jak wyglądała nasza miejscowość gminna – Jednorożec? Przekonajmy się razem, oglądając film zarejestrowany przez jednorożanina Stanisława Lesinskiego!

Stowarzyszenie „Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej” zaprasza na projekcję filmu pod roboczym tytułem POLSKA 1967. Dzięki ojcu Chris Lesinsky, Stanisławowi Lesinskiemu (1917-2018), archiwum społeczne w gminie Jednorożec wzbogaciło się o film nakręcony przez niego podczas wizyty w Polsce. Obok widoków z Krakowa, Oświęcimia, Gdańska, Warszawy zobaczyć możemy też naszą małą ojczyznę – Jednorożec i pobliski Przasnysz. Film, który trwa 35 minut, jest niesamowitym źródłem historycznym i pamiątką przeszłości. Nakręcony kamerą na korbkę, został przegrany z taśmy na płytę. Autor z pewnością ucieszyłby się z tego, że jego film będzie pokazany w ukochanej rodzinnej wiosce! Obejrzyjmy go razem, przywołując wspomnienia oraz oglądając kadry z Polski sprzed ponad pół wieku. Na filmie można zobaczyć wiele z inicjatyw, które powstały przed II wojną światową i były kontynuowane przez naszych przodków w okresie PRL. To m.in. kościół zbudowany w czasie I wojny światowej, remiza OSP, wystawiona w latach 30. dla jednostki OSP Jednorożec, powstałej w 1918 r., murowany budynek szkoły, istniejący do dziś, a postawiony w latach 30. czy wreszcie orkiestra OSP, również zorganizowana w międzywojniu.

Data rozpoczęcia:

8 września 2019

niedziela

12:20

Data zakończenia:

8 września 2019

niedziela

13:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

projekcja / prezentacja

Lokalizacja:

Warszawska, Jednorożec (remiza OSP)

woj. mazowieckie

Organizator

Nazwa: Stowarzyszenie „Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej”

Osoba kontaktowa: Barbara Nizielska

Telefon: 501651423

E-mail: spzj@wp.pl

WWW: http://spzj.org.pl

Informacja o organizatorze:

Stowarzyszenie powstałe w 2007 r. Celem jest aktywizowanie i integrowanie środowiska lokalnego, budowanie świadomości obywatelskiej, promowanie gm. Jednorożec i Kurpi, wspieranie rozwoju kulturalnego i oświatowego, ochrona dziedzictwa kulturowego oraz wszelkie działania służące małej ojczyźnie.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.