fbpx

Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Oporowie zaprasza w swoje progi

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

Data zakończenia:

16 września 2023

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Przepiękny drewniany kościół z 1640 r. o niepowtarzalnym klimacie, z barokowym wyposażeniem wnętrza.

Kościół Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Oporowie – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat krobski archidiecezji poznańskiej).
Świątynia została wzniesiona w 1640 roku. Ufundowana została przez Stanisława Śmigielskiego. Została powiększona w 1804 roku o murowaną wieżę i kruchtę dzięki staraniom Józefa Morawskiego referendarza Księstwa Warszawskiego. Restaurowana była w latach: 1870 pod nadzorem Aleksego Lange, 1877 i 1952–54.
Budowla jest szachulcowa, jednonawowa, wybudowana została w konstrukcji słupowo-ramowej, wypełnionej gliną i cegłą. Kościół jest orientowany. Jego prezbiterium jest mniejsze w stosunku do nawy, zamknięte jest trójbocznie, przy nim znajdują się: zakrystia z lożą kolatorską na piętrze oraz kaplica, pełniąca dawniej funkcję kruchty. Od frontu jest umieszczona murowana wieża z kruchtą w przyziemiu. Zwieńcza ją klasycystyczny blaszany dach hełmowy. Z boku nawy jest umieszczona murowana kruchta. Świątynię nakrywa dach dwukalenicowy, pokryty gontem. Pod budowlą znajduje się krypta. Wnętrze kościoła jest nakryte stropem pozornie kasetonowym z dekoracją. Belka tęczowa jest ozdobiona krucyfiksem i rzeźbami. Chór muzyczny jest podparty dwoma kolumnami i posiada prostą linię parapetu, na chórze jest umieszczony prospekt organowy z początku XVIII wieku. Ołtarz główny w stylu późnobarokowym pochodzi z końca XVIII wieku. Dwa ołtarze boczne reprezentują styl regencji i powstały w latach 1720–30. Ambona i ława kolatorska powstały pod koniec XVIII wieku. Chrzcielnica w stylu barokowym w formie muszli, podparta delfinem, została wykonana w 2 połowie XVII wieku. Skarbonka z pnia drzewa z żelaznymi drzwiami i okuciami pochodzi z około 1640 roku. Liczne rzeźby reprezentują style: późnogotycki i barokowy. Drewniane epitafium fundatora świątyni powstało w stylu wczesnobarokowym.

prosimy o zgłaszanie grup na e-maila, lub tel. 607298762

Galeria

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

Data zakończenia:

16 września 2023

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

zwiedzanie

Lokalizacja:

Oporowo 37, 64-120 Krzemieniewo, 607298762, parafiaoporowo@gmail.com

woj. wielkopolskie

Organizator

Nazwa: Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Oporowie.

Osoba kontaktowa: ks. Paweł Kamza

Telefon: 607298762

E-mail: parafiaoporowo@gmail.com

Informacja o organizatorze:

Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej jest właścicielem przepięknego kościoła z 1640 r. Chętnych zapraszamy do zwiedzania.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.