fbpx

Prezentacja filmu ,,Kosy na sztorc” w Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

Data rozpoczęcia:

16 września 2018

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika
  • 16.00 prezentacja filmu ,,Kosy na sztorc” wyprodukowanego przez TVP Kielce w ramach cyklu ,,Koło się kręci”, poświęconego postaci Tadeusza Kościuszki oraz jego związkom z ziemią sandomierską.
  • 16.30spotkanie z autorką i uczestnikami filmu red. Dorotą Kosierkiewicz, dr. hab. Tomisławem Giergielem, dr. Andrzejem Przychodnim oraz członkami Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu

Tematem przewodnim spotkania będzie przybliżenie postaci naczelnika Tadeusza Kościuszki (1746-1817) należącego do najpopularniejszych postaci w naszej historii. Poświęcono mu wiele prac naukowych i literackich, o czynach jego mówią liczne wiersze i pieśni. Upamiętnianie osoby Kościuszki wzmagało się w latach przypadających rocznic, lecz szczególnie przybierało na sile w momentach krytycznych w życiu narodu. Kościuszko – amerykański i polski generał, zasłużony w wojnie rewolucyjnej o niepodległość Stanów Zjednoczonych, obywatel honorowy Republiki Francuskiej, Naczelnik Insurekcji 1794 r., w której naród podjął walkę o uratowanie ginącej Rzeczypospolitej, o niezbywalne jego prawo do życia w wolności i zachowania własnego suwerennego państwa. W planach Kościuszki województwo sandomierskie odegrać miało ważną rolę, współdziałając ze strukturami powstańczymi innych części kraju. W bitwie pod Racławicami znalazły się oddziały z województwa sandomierskiego: m.in. brygada Mangeta, pułkownika Macieja Szyrera z Sandomierza. W maju 1794 roku wojska powstańcze zbliżyły się do Połańca, gdzie Naczelnik ogłosił słynny uniwersał. W działania wojskowe włączona została zachodnia część Sandomierszczyzny. Uczestnicy spotkania opowiedzą również o kulisach powstawania filmu i produkcji telewizyjnych.

 

Kontakt:

Muzeum Okręgowe w Sandomierz

ul. Zamkowa 12, 27-600 Sandomierz

T 15 832 22 65

@sekretariat@zamek-sandomierz.pl www.zamek-sandomierz.pl

Data rozpoczęcia:

16 września 2018

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Muzeum Okręgowe w Sandomierz

woj. świętokrzyskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Okręgowe w Sandomierz

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.