fbpx

Premiera filmu "Skaning Głębokiej Sztolni Fryderyk"

Data rozpoczęcia:

8 września 2019

niedziela

12:00

Data zakończenia:

8 września 2019

niedziela

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Serdecznie zapraszamy na uroczyste otwarcie pawilonu turystycznego Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, jednej z najciekawszych w Polsce atrakcji turystycznych, a także flagowy obiekt Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

To nie tylko jeden z najdłuższych w Europie podziemnych przepływów łodziami , ale również dziedzictwo, które świat uznał w 2017 r. za powszechne, wpisując je na Listę UNESCO. Położona na terenie parku krajobrazowego sztolnia od lat borykała się z brakiem infrastruktury okołoturystycznej. Jednaj już wkrótce polska podziemna Wenecja doczeka się profesjonalnej bazy, która stanie się swoistego rodzaju centrum interpretacyjnym dla omawianego dziedzictwa, związanego z zarządzaniem wodami podziemnymi. Dwukondygnacyjny pawilon ma kształt 1/3 pierścienia, który otacza zabytkowy szyb Sylwester i powstał z tego samego materiału. Otwarcie obiektu na powierzchni będzie miało uroczysty charakter, nawiązujący do historycznego przepływu budowniczych sztolni, którzy przy dźwiękach orkiestry górniczej w 1834 r. przepłynęli cały jej odcinek, czyli ponad 4,5 km. Nie zabraknie również muzyki, prezentacji i wystąpień, nawiązujących do historii tego miejsca i jego roli w kształtowaniu świadomości kulturotwórczej mieszkańców Tarnowskich Gór.

 

Miejsce: Park Repecki, Szyb Sylwester Sztolni Czarnego Pstrąga

Szczegóły wydarzenia na stronie internetowej organizatora oraz na jego profilu na Facebooku.

 

Data rozpoczęcia:

8 września 2019

niedziela

12:00

Data zakończenia:

8 września 2019

niedziela

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

projekcja / prezentacja

Lokalizacja:

Tarnowskie Góry, Park Repecki
Szyb Sylwester Sztolni Czarnego Pstrąga

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej

Osoba kontaktowa: Sławomir Ziemianek

Telefon: 504 207 573

E-mail: s.ziemianek@kopalniasrebra.pl

WWW: https://smzt.pl/

Informacja o organizatorze:

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej od ponad 50 lat działa dla mieszkańców Tarnowskich Gór. Staliśmy się stałym elementem lokalnej społeczności. Organizujemy spotkania, podczas których przybliżamy mieszkańcom historię miasta.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.