fbpx

Premiera filmu "Skaning Głębokiej Sztolni Fryderyk"

Data rozpoczęcia:

8 września 2019

niedziela

12:00

Data zakończenia:

8 września 2019

niedziela

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Serdecznie zapraszamy na uroczyste otwarcie pawilonu turystycznego Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, jednej z najciekawszych w Polsce atrakcji turystycznych, a także flagowy obiekt Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

To nie tylko jeden z najdłuższych w Europie podziemnych przepływów łodziami , ale również dziedzictwo, które świat uznał w 2017 r. za powszechne, wpisując je na Listę UNESCO. Położona na terenie parku krajobrazowego sztolnia od lat borykała się z brakiem infrastruktury okołoturystycznej. Jednaj już wkrótce polska podziemna Wenecja doczeka się profesjonalnej bazy, która stanie się swoistego rodzaju centrum interpretacyjnym dla omawianego dziedzictwa, związanego z zarządzaniem wodami podziemnymi. Dwukondygnacyjny pawilon ma kształt 1/3 pierścienia, który otacza zabytkowy szyb Sylwester i powstał z tego samego materiału. Otwarcie obiektu na powierzchni będzie miało uroczysty charakter, nawiązujący do historycznego przepływu budowniczych sztolni, którzy przy dźwiękach orkiestry górniczej w 1834 r. przepłynęli cały jej odcinek, czyli ponad 4,5 km. Nie zabraknie również muzyki, prezentacji i wystąpień, nawiązujących do historii tego miejsca i jego roli w kształtowaniu świadomości kulturotwórczej mieszkańców Tarnowskich Gór.

 

Miejsce: Park Repecki, Szyb Sylwester Sztolni Czarnego Pstrąga

Szczegóły wydarzenia na stronie internetowej organizatora oraz na jego profilu na Facebooku.

 

Data rozpoczęcia:

8 września 2019

niedziela

12:00

Data zakończenia:

8 września 2019

niedziela

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

projekcja / prezentacja

Lokalizacja:

Tarnowskie Góry, Park Repecki
Szyb Sylwester Sztolni Czarnego Pstrąga

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej

Osoba kontaktowa: Sławomir Ziemianek

Telefon: 504 207 573

E-mail: s.ziemianek@kopalniasrebra.pl

WWW: https://smzt.pl/

Informacja o organizatorze:

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej od ponad 50 lat działa dla mieszkańców Tarnowskich Gór. Staliśmy się stałym elementem lokalnej społeczności. Organizujemy spotkania, podczas których przybliżamy mieszkańcom historię miasta.