fbpx

Poznaj rzemiosło Karkonoszy - odwiedź Hutę Szkła Kryształowego Julię

Data rozpoczęcia:

10 września 2023

niedziela

10:00

Data zakończenia:

17 września 2023

niedziela

12:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Tradycje i historia karkonoskiego rzemiosła zamknięte w krysztale – zwiedzanie Huty Julii z przewodnikiem oraz centrum historyczno-edukacyjnego Krystalium.

Działająca od blisko 160 lat Huta Szkła Kryształowego Julia to wyjątkowy punkt na mapie Karkonoszy. Połączenie historii przekazywanej z pokolenia na pokolenie, piękna szklanych arcydzieł oraz prawdziwego rzemiosła.
Podczas zwiedzania z przewodnikiem zobaczyć można formowanie masy szklanej, zdobienie i finalne pakowanie wyrobu. Magia hutniczego pieca, kunszt zdobników i praca wielu par rąk sprawiają, że każdy produkt powstały w hucie jest wyjątkowy, a cały proces tworzenia warty zobaczenia.
Przy Hucie funkcjonuje interaktywne Centrum Szklanych Opowieści Krystalium będące nowoczesną formą prezentacji historii hutnictwa w regionie. Znaleźć tam można odpowiedzi na pytania dotyczące szkła oraz tradycji szklarskich w Karkonoszach, wybrać się w sentymentalną podróż i zobaczyć wyjątkową ławicę ponad 100 szklanych ryb. Krystalium jest również miejscem pełnym eksperymentów – na specjalnie przygotowanych interaktywnych stanowiskach można poczuć się jak projektant bądź hutnik.
Podczas EDD w Krystalium dostępna będzie również wystawa szkła ołowiowego z wyjątkowej kolekcji pasjonata i znawcy szkła Andrzeja Blusza od lat związanego z Hutą Julią. Przedmioty pochodzą z lat 80 – tych, a niektóre z technik wykonania wykorzystywane są podczas produkcji do dziś.

Zwiedzający w ramach EDD mogą skorzystać ze zwiedzania Huty Julii z przewodnikiem oraz indywidualnie centrum Krystalium w obydwie niedziele: 10.09.2023 oraz 17.09.2023.
W wybranych dniach o godzinie 10:00 odbędzie się darmowe zwiedzanie Huty dla 1 grupy (max 25 osób).
Natomiast od godziny 10:45 zapraszamy uczestników na samodzielne zwiedzanie Krystalium oraz wystawy (nielimitowany czas zwiedzania).
Liczba miejsca w każdej grupie jest ograniczona: 25 osób.
Wydarzenie objęte jest koniecznością zapisów drogą mailową: turystyka@hutajulia.com do dnia 01.09.2023 r. Obowiązuje kolejność zgłoszeń.
Dzieci do 16 roku życia mogą wziąć udział w wydarzeniu wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

Na terenie Huty znajdują się dwa firmowe sklepy, kawiarnia oraz darmowe miejsca postojowe.

Data rozpoczęcia:

10 września 2023

niedziela

10:00

Data zakończenia:

17 września 2023

niedziela

12:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa, zwiedzanie

Lokalizacja:

Kryształowa 73, 58-573 Piechowice

woj. dolnośląskie

Organizator

Nazwa: Huta Julia

Osoba kontaktowa: Sandra Robak-Nawrocka

Telefon: 531237144

E-mail: turystyka@hutajulia.com

WWW: https://hutajulia.com/

Informacja o organizatorze:

Huta Julia to niewielki zakład produkujący wyroby ze szkła kryształowego. Ręcznie formujemy (dmuchanie, prasowanie, wolnoformowanie) i zdobimy szkło od blisko 160 lat.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.