fbpx

Pozdrowienia z Lwowa zasyła Fredro - wystawa malarska Wiktora Semeniaka

Data rozpoczęcia:

10 września 2022

sobota

11:00

Data zakończenia:

10 września 2022

sobota

19:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Wiktor Semeniak pochodzi z Kijowa. Uprawia malarstwo olejne, akrylowe oraz akwarelę. Jego wystawa inspirowana jest twórczością Aleksandra hrabiego Fredry oraz pejzażami Lwowa – wątkami bliskimi sercom większości Polaków.

Godz. 11:00  – warsztaty artystyczne prowadzone przez Wiktora Semeniaka;

Godz. 16:00 – wernisaż wystawy malarstwa Wiktora Semeniaka Pozdrowienia z Lwowa zasyła Fredro.

Ta joj! Ta Lwów! Kochany Lwów (…)”
Te znane wszystkim słowa utworu Feliksa Konarskiego zawierają w sobie nieprzemijającą miłość Polaków do owego wyjątkowego miasta dawnej Rzeczypospolitej – miasta, w którym przeszłość (zapisana m.in. w nekropoliach) doskonale splata się z apetytem na przyszłość. Dynamiką historii wielowątkowe i bogate dziedzictwo Lwowa – obejmujące premiery sztuk Aleksandra hrabiego Fredry obok sławy Lwowskiej Szkoły Matematycznej – stało się dziedzictwem wielokulturowym, którego elementy budują zarówno Polaków, jak i Ukraińców.
Dziś, w obliczu społecznej solidarności, okazanej przez Polki i Polaków ukraińskim uchodźcom wojennym, sięgnięcie do dziedzictwa kulturowego pielęgnowanego przez oba narody i przedstawienie ich przez ukraińskiego artystę Wiktora Semeniaka stanowi symboliczny most łączący dawny Lwów pielęgnowany w pamięci Polaków ze współczesnym, artystycznym portretem tego na wskroś europejskiego miasta.
Na wydarzenie zapraszamy zarówno miłośników Lwowa, członków Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Wschodnich Ziemi Kłodzkiej, jak również wszystkich zainteresowanych pogłębieniem relacji z Ukraińcami na niwie łączącego nas dziedzictwa kulturowego.

 

 

Data rozpoczęcia:

10 września 2022

sobota

11:00

Data zakończenia:

10 września 2022

sobota

19:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku
ul. Łukasiewicza 4
57-300 Kłodzko

woj. dolnośląskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku

Osoba kontaktowa: Joanna Stoklasek Michalak

Telefon: 74 867 35 70

E-mail: dno@muzeum.klodzko.pl

WWW: http://www.muzeum.klodzko.pl

Informacja o organizatorze:

Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku zajmuje się ochroną materialnego i duchowego dziedzictwa kulturowego ziemi kłodzkiej. Jako centrum wiedzy i informacji o regionie, prowadzi działalność naukową, wystawienniczą i edukacyjną. Organizuje wykłady, konferencje naukowe, koncerty, inscenizacje historyczne.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.