fbpx

PONADCZASOWA ARCHITEKTURA I JEJ TWÓRCY

Data rozpoczęcia:

14 września 2019

sobota

09:00

Data zakończenia:

14 września 2019

sobota

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Henryk Buszko i Aleksander Franta to POLSKI SPLOT w Katowicach. Wykład, wspomnienie o duecie architektów poprowadzi dr inż. arch. Ryszard Nakonieczny na terenie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych przy ul. Ułańskiej 7b. Po wykładzie koncert uczniów i możliwość zwiedzania pracowni Zespołu Szkół Plastycznych oraz wystawy fotograficznej Tysiąclecia.

9.00 – 14.00 zapraszamy na spotkanie wokół architektury Osiedla Tysiąclecie oraz jego twórców – Henryka Buszko i Aleksandra Franty.

9.00 wykład wspomnienie o duecie twórców poprowadzi dr inż. arch. Ryszard Nakonieczny (historyk architektury z Politechniki Śląskiej), który przybliży zgromadzonym historię powstania dzielnicy Tysiąclecie.

Miejsce: Zespół Państwowych Szkół Muzycznych, ul. Ułańska 7b.

 

Po prelekcji wystąpi zespół instrumentów dętych, a następnie dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych oprowadzi uczestników spotkania po pracowniach plastycznych i wystawie fotograficznej złożonej z historycznych i współczesnych zdjęć Osiedla Tysiąclecia.

 

Zespół  Szkół Plastycznych w Katowicach kształci w zakresie specjalności artystycznych takich jak; sztuka stosowana tzn. techniki rzeźbiarskie, złotnictwo, realizacje multimedialne i w zakresie technik graficznych. W skład Zespołu wchodzą; Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych założone w 1947 roku, Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych powołana w 1998 roku oraz Liceum Plastycznego powołane w 1999 roku. Zajęcia odbywają się z przedmiotów artystycznych ogólnokształcących takich jak: rysunek i malarstwo, rzeźba, podstawy filmu i fotografii, podstawy projektowania, historia sztuki i z wybranej specjalności artystycznej. Przejęcie nowych budynków na os. 1000-lecia, ich zasiedlenie i początek eksploatacji wygodnych sal i dobrze wyposażonych pracowni nastąpił w 1998 roku dzięki staraniom mgr Ireny Rączki, ówczesnej dyrektor.

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach we wrześniu 2019 r. będzie obchodził swoje 25-lecie. W jego skład wchodzą dwie najstarsze ogólnokształcące szkoły muzyczne w Polsce: Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach utworzona w 1937 roku przy Śląskim Konserwatorium Muzycznym w Katowicach oraz Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Katowicach, która powstała jako pierwsza w Polsce, eksperymentalna podstawowa szkoła  muzyczna w styczniu 1945 r. Obie szkoły łączą dwa kierunki nauki: ogólnokształcący i muzyczny. Kształciły się w nich takie sławy jak Krystian Zimerman, Wojciech Kilar i Eugeniusz Knapik. Od września 1999 roku funkcjonują w nowoczesnej siedzibie z internatem na Osiedlu Tysiąclecia w Katowicach.

 

Data rozpoczęcia:

14 września 2019

sobota

09:00

Data zakończenia:

14 września 2019

sobota

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Katowice, Osiedle Tysiąclecia, ul. Ułańska 7a i 7b

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Stowarzyszenie na rzecz dzieci i młodzieży KORCZAK

Osoba kontaktowa: Ewa Grzegorzak-Łoposzko

Telefon: 609875972

E-mail: korczakkatowice@gmail.com

WWW: http://korczak.katowice.pl/

Informacja o organizatorze:

Stowarzyszenie KORCZAK od 2004 r. prowadzi działania edukacyjne i kulturalne; wystawy, warsztaty, konkursy. na terenie Katowic. EDD organizuje już po raz 10. W 2015 laureat Narodowego Instytutu Dziedzictwa za organizację EDD. Inne wydarzenia to, m.in.; Industriada, Strzał w 11, wystawy na FFI.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.