fbpx

Pomnik Historii zaprasza!

Data rozpoczęcia:

8 września 2018

sobota

Data zakończenia:

9 września 2018

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Pomnik Historii zaprasza

 

10.00 – 17.00 zapraszamy do zwiedzania Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Szczególnie polecamy wystawy czasowe: „Dzieje Polski według komiksu” i wystawę poświęconą Leonowi Barszczewskiemu, a także wystawy stałe: „Memoriae Piastorum Principum Silesiae”, „Grunwald”, „Polonia” i „Blask lampy naftowej”.

Dawna siedziba Piastów Śląskich w Brzegu jest jednym z ważniejszych zamków renesansowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Kompleks ten jest cennym i wyjątkowym świadectwem piastowskich fundacji książęcych na Śląsku. Jest materialnym dowodem związków Piastów śląskich z władcami Królestwa Polskiego. Co ciekawe, zamek w Brzegu przez samych fundatorów traktowany był jako pomnik dynastii.

Zamek z reprezentacyjnym budynkiem bramnym jest dziełem unikalnym, poza Brzegiem nie ma budowli rezydencyjnej, w której posągi fundatorów umieszczono nad belkowaniem bramy o cechach rzymskiego łuku triumfalnego. Wysunięcie autogloryfkacji 30-letniego władcy było wówczas nietypowe, podobnie jak umieszczenie na równi z nim jego małżonki. Ten zabieg był wyjątkowy i świadczył o wielkiej świadomości księcia brzeskiego w gloryfikowaniu własnej dynastii. Najcenniejszym elementem bryły zamku jest artystyczny wystrój kamiennej elewacji frontowej budynku bramnego, który – obok kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu – zalicza się do najważniejszych pomników renesansowej rzeźby w Polsce.

 

Organizator:

Muzeum Piastów Śląskich

49-300 Brzeg, pl. Zamkowy 1, tel. 77 4163257, 77 41644210

e-mail: sekretariat@zamek.brzeg.pl, www.zamek.brzeg.pl

Data rozpoczęcia:

8 września 2018

sobota

Data zakończenia:

9 września 2018

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa, zwiedzanie

Lokalizacja:

Muzeum Piastów Śląskich

woj. opolskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Piastów Śląskich

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.