fbpx

Polsko-żydowskie sploty historii. Kirkut w Brzegu

Data rozpoczęcia:

15 września 2019

niedziela

13:30

Data zakończenia:

15 września 2019

niedziela

15:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W niedzielę 15 września o godz. 13.30 zapraszamy do zwiedzania kirkutu w Brzegu. Po cmentarzu żydowskim oprowadzi Krzysztof Spychała z opolskiego Oddziału Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

W niedzielę 15 września o godz. 13.30 zapraszamy do zwiedzania kirkutu w Brzegu. Po cmentarzu żydowskim oprowadzi Krzysztof Spychała z opolskiego Oddziału Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Zbiórka o godz. 13.30 pod bramą cmentarza przy ul. K. Makarskiego.
Brzeska nekropolia żydowska położona jest na południowych obrzeżach miasta, w pobliżu kościoła pw. Miłosierdzia Bożego i cmentarza komunalnego. Kirkut zajmuje obszar o powierzchni ok. 0,5 ha, na którym zachowało się ok. 150 nagrobków, głównie z 2 poł. XIX w. w formie pionowych płaskich steli nagrobnych i obelisków wykonanych z piaskowca i marmuru. Obok pojedynczych macew występują także podwójne. Najstarsze z zachowanych nagrobków mają hebrajskie inskrypcje, a na późniejszych obok hebrajskiego, umieszczano tekst w języku niemieckim. Macewy są bogato rzeźbione. Na wielu ozdobnie zwieńczonych macewach widoczne są płaskorzeźbione symbole charakterystyczne dla judaizmu (błogosławiące dłonie, dzban, złamane drzewo, kwiat, świeca, uskrzydlona klepsydra). Ciekawym symbolem jest przedstawienie motyla, niezwykle rzadko spotykane na nagrobkach.

Wstęp wolny. Prosimy o wcześniejsze zgłoszenia na adres: kspychała@nid.pl lub pod nr tel. 77 4230174.

Organizator:
Narodowy Instytut Dziedzictwa – Oddział Terenowy w Opolu
45-023 Opole, ul. Krawiecka 13, tel. 77 4230184, e-mail: ot.opole@nid.pl
www.edd.nid.pl, www.nid.pl

Data rozpoczęcia:

15 września 2019

niedziela

13:30

Data zakończenia:

15 września 2019

niedziela

15:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

zwiedzanie

Lokalizacja:

Brzeg, ul. K. Makarskiego

woj. opolskie

Organizator

Nazwa: Narodowy Instytut Dziedzictwa – Oddział Terenowy w Opolu

Osoba kontaktowa: Krzysztof Spychała

Telefon: 77 4230184

E-mail: kspychala@nid.pl

WWW: http://nid.pl

Informacja o organizatorze:

Narodowy Instytut Dziedzictwa jest instytucją kultury powołaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Misją NID jest m.in. tworzenie podstaw dla zrównoważonej ochrony dziedzictwa poprzez gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o zabytkach.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.