fbpx

Polski splot mazurskich gburek z Ządźborka

Data rozpoczęcia:

7 września 2019

sobota

12:00

Data zakończenia:

15 września 2019

niedziela

12:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Polski splot mazurskich gburek to opowieść o kobietach z Mazur, które związały swoje życie z tradycją danego Ządźborka. Pisarka, dziennikarka i działaczka społeczna oraz twórczyni ludowa i rękodzielniczka opowiedzą o swoim odkrywaniu Mazur.

Zapraszamy do uczestnictwa w spotkaniach podczas, których obędzie się gawęda o dawnych zwyczajach połączona z inscenizacją historyczną. Spotkanie pierwsze plenerowe 7.09.2019 r. o g. 12.00-13.30 organizowane, jako przyrodniczy spacer na trasie: od starego ratusza do parku pamięci na tzw. ządźborskie pola. Wydarzeniu towarzyszyć będzie prezentacja dawnego stroju mazurskiego damskiego i męskiego.
W dniu 15.09.2019 r. o  g. 12.00-13.30 w Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie na zakończenie akcji EDD pokażemy prace rękodzielniczą oraz odbędzie się prezentacja warsztatu tkackiego twórczyni ludowej. Pokażemy polskie i mazurskie sploty w tkaninach oraz zaprezentujemy splecione historie kobiet ukazane w twórczości m.in. pisarek piszących o życiu na dawnych Mazurach.
W ramach spotkań Europejskich Dni Dziedzictwa będziemy opowiadać o skomplikowanych losach kobiet, które przybyłych na Mazury  i tych urodzonych na Mazurach. Jako organizatorzy chcemy także w ramach spotkania podczas spacerów poruszyć temat dbałości o wspólną przeszłość. Na miejscu spoczynku Henrietty Mrongovius kuzynki Celestyna Mrongoviusa, działacza walczącego o zachowanie polskości na Mazurach, a od którego Mrągowo nosi swoją nazwę posadzimy wspólnie z uczestnikami jesienne kwiaty i ozdobne rośliny.
Spotkanie odbędzie się w lekkiej konwencji i bez ograniczeń wiekowych uczestników, dostosowane do tempa spaceru rodzinnego.

Partnerzy

Data rozpoczęcia:

7 września 2019

sobota

12:00

Data zakończenia:

15 września 2019

niedziela

12:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

gawęda / opowieść

Lokalizacja:

Cmentarz Ewangelicko Augsburski ul. Spacerowa/ Brzozowa w Mrągowie oraz Centrum Turystyki i Kultury w Mrągowie ul. Warszawska

woj. warmińsko-mazurskie

Organizatorzy

Nazwa:

  • Instytut Zdrowia i Hortiterapii
  • Międzynarodowe Stowarzyszenie Miłośników Twórczości Ernsta Wiecherta
  • Stowarzyszenie Zielone Dzieci
  • Społeczny Komitet Ratowania Cmentarza Ewangelickiego w Mrągowie

Osoba kontaktowa: Zofia Wojciechowska

Telefon: 518921104

E-mail: programpomost@gmail.com

WWW: http://www.zielonedzieciaki.ffp.org.pl

Informacja o organizatorze:

Organizatorzy tworzą Społeczny Komitet Ratowania Cmentarza Ewangelickiego w Mrągowie, który od kilku lat podejmuje działania by chronić pamiątki po dawnych mieszkańcach Mrągowa. Uczestniczymy w EDD aby badać i utrwalać naszą wspólną historię. W skład SKRCE wchodzą ludzie kultury i sztuki.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.