fbpx

Polonia Sopocka

Data rozpoczęcia:

19 września 2020

sobota

14:30

Data zakończenia:

19 września 2020

sobota

15:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Pokaz filmu „Polonia Sopocka” (60 min), w reżyserii Joanny Cichockiej-Guli, fabularyzowanego filmu pokazującego poprzez losy jednego bohatera sytuację niewielkiej społeczności polskiej w Sopocie na przełomie XIX i XX wieku.

Film zrealizowała Sopocka Wytwórnia Filmowa na zlecenie Muzeum Sopotu. Opowiada o losach blisko 3 tysięcznej grupy Polaków, mieszkańców kurortu, w czasach gdy był on częścią Wolnego Miasta Gdańska. Muzeum Sopotu postanowiło przybliżyć tamten okres w historii miasta.
W filmie wykorzystano zdjęcia i wywiady z kilkoma, żyjącymi do dziś w Sopocie, potomkami ówczesnych mieszkańców miasta, próby ich germanizowania, zastraszania na koniec także skutecznego wysiedlania.
Największe represje czekały wówczas działaczy polskich, m.in. tych którzy działali przy Domu Polskim w Sopocie, w Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół” czy Towarzystwie „Lutnia”.
Film Joanny Cichockiej-Guli pokazuje też jasne strony ówczesnego życia w Sopocie, te które pozostały w pamięci ówczesnych dzieci. Spacery dawny mi uliczkami miasta, wspomnienia o nieistniejących dziś miejscach.
Fragment filmu:
http://sopocianie.muzeumsopotu.pl/content/polonia-sopocka-2009-re%C5%BC-joanna-cichocka-gula

Wydarzenie w cyklu:

Antoni Minikowski. Walką i sercem

Prezentacja osoby kpt. Antoniego Minikowskiego (1887-1940), urodzonego w Sopocie oficera WP, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej i ofiary NKWD zamordowanej w 1940 r. w Charkowie. Prezentacja społeczności lokalnej pochodzącego z Sopotu Polaka i jego patriotycznego zaangażowania w odbudowę Niepodległego Państwa Polskiego w okresie lat 1918-1921. Za

Data rozpoczęcia:

19 września 2020

sobota

14:30

Data zakończenia:

19 września 2020

sobota

15:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

projekcja / prezentacja

Lokalizacja:

Ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 8
81-724 Sopot

woj. pomorskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Sopotu

Osoba kontaktowa: Iwona Zając

Telefon: (58)5512266

E-mail: iwona.zajac@muzeumsopotu.pl

WWW: https://muzeumsopotu.pl/pl/strona-glowna/

Informacja o organizatorze:

Muzeum Sopotu powołano do życia w lutym 2001 r. Misją muzeum jest gromadzenie i popularyzacja wiedzy na temat Sopotu, budowanie żywej relacji z mieszkańcami oraz działalność naukowo-badawcza. Organizuje wystawy, projekty społeczne i edukacyjne oraz kolekcję poświęcone kulturze i historii Miasta.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.