fbpx

Połączeni dziedzictwem...Rzucewo

Data rozpoczęcia:

10 września 2022

sobota

15:00

Data zakończenia:

11 września 2022

niedziela

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Zapraszamy do Parku Kulturowego Osada Łowców Fok w Rzucewie na XXX edycję Europejskich Dni Dziedzictwa

Wystawa czasowa:

„Połączeni dziedzictwem… Rzucewo – Od osady z epoki kamienia do Parku Kulturowego Osada Łowców Fok w Rzucewie, czyli o integracji i tożsamości regionalnej na przykładzie dziedzictwa archeologicznego Gminy Puck”

Dziedzictwo kulturowe jest podstawą budowania tożsamości i integracji społeczności lokalnych. Jednym z jego elementów jest przeszłość danego regionu. Poprzez badania archeologiczne odkrywamy świat dawno „pogrzebany” i zapomniany. W długoletnich badania archeologicznych prowadzonych na terenie Cypla Rzucewskiego uczestniczyło wielu mieszkańców Rzucewa i gminy Puck. Była to nie tylko praca na tzw. „wykopie”, ale też przygotowanie pierwszych wystaw, na których pokazywane były „świeżo” wydobyte zabytki. To z uczestnikami tych badań organizowaliśmy pierwsze Europejskiego Dni Dziedzictwa, montowaliśmy pierwsze tablice informujące o historii prac archeologicznych, a na wykopach witaliśmy czołowych europejskich archeologów. W efekcie badań archeologicznych i dzięki Samorządowi Gminy Puck powstał Park Kulturowy – Osada Łowców Fok w Rzucewie. Jedyny taki nad Bałtykiem. Prezentowana wystawa ma przypomnieć uczestników rzucewskich wykopalisk i nie uświadamianej wówczas wspólnoty skupionej wokół wartości jaką było – odkrywanie historii Rzucewa. Niektórych uczestników niema już wśród nas, pozostały po nich fotografie i nasza świadomość, jak wiele im zawdzięczamy.

Dzisiejszy Park Kulturowy w Rzucewie pod zarządem Ośrodka, Kultury, Sportu i Turystyki to wizytówka Gminy Puck, to miejsce spotkań, warsztatów i festynów. Przestrzeń publiczna dostępna dla wszystkich. To miejsce gdzie poznajemy najstarszą historię gminy i ziemi puckiej.

Dzisiejszy Park Kulturowy w Rzucewie jest odpowiedzią na pytanie, czy warto chronić nasze wspólne dziedzictwo, które buduje naszą regionalną tożsamość, pokazując jednocześnie nasze europejskie korzenie…

W programie:

10.09.22 ( sobota )  godz. 15.oo Uroczyste otwarcie Europejskich Dni Dziedzictwa

10-11.09.22 w godz. 11.oo–16.oo będą bezpłatnie dostępne wystawy w „Chacie Kaszubskiej”: „Rzucewo w epoce kamienia” i „Pradzieje Gminy Puck”

11.09.22 (niedziela)  godz. 12.oo  Rozpoczęcie IX Pomorskiego Turnieju w rzucaniu oszczepem przy pomocy miotacza z epoki kamienia.

Turniej rozgrywany będzie w dwóch kategoriach: dzieci i młodzież do lat 14 oraz młodzież i dorośli.

 

Dostępne będą stoiska i wystawy twórców ludowych z terenu ziemi puckiej, min. rogarstwo, haft kaszubski, malarstwo, rzeźba, porady zielarza.

Degustacja potraw przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Rzucewa. Występy zespołów kaszubskich podczas otwarcia.

Data rozpoczęcia:

10 września 2022

sobota

15:00

Data zakończenia:

11 września 2022

niedziela

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa

Lokalizacja:

Park Kulturowy Osada Łowców Fok, Rzucewo, Gmina Puck

woj. pomorskie

Organizatorzy

Nazwa:

  • Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck
  • Koło Gospodyń Wiejskich z Rzucewa

Osoba kontaktowa: Jan P. Dettlaff

Telefon: +48502547245

E-mail: jan.dettlaff@oksit.puck.pl

WWW: https://oksitpuck.pl

Informacja o organizatorze:

Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck od wielu lat współtworzył EDD w Rzucewie w partnerstwie z Towarzystwem Upiększania Miasta Pucka. OKSiT ma za zadanie prowadzić działalność kulturalną, promocyjną i rekreacyjną w Gminie Puck, a także działalność wydawniczą w w/w zakresie.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.