fbpx

"Połączeni dziedzictwem". Oprowadzanie po cmentarzu żydowskim w Kocku

Data rozpoczęcia:

11 września 2022

niedziela

16:00

Data zakończenia:

11 września 2022

niedziela

17:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Starsi mieszkańcy Kocka bardzo dobrze znają jego lokalizację. Młodsi nie zawsze są świadomi jego istnienia. Przez jednych i drugich nie raz mijany podczas spacerów czy przejażdżek, ale kto zna historię tego miejsca? Będzie okazja by poznać jego losy.

Najczęściej nazywany przez miejscowych „kirkutem”. Chyba coraz mniej osób kojarzy to miejsce z cmentarzem, bo obecnie bardziej przypomina las. Mało tu nagrobków, a coraz więcej drzew… Ostatnie pochówki miały tu miejsce podczas II wojny światowej. I choć można by sądzić, że koniec tego cmentarza nastąpił wówczas, gdy nastał kres kockiej gminy żydowskiej, to jednak cmentarz ten trwa nadal. Po mocnych zniszczeniach przywrócone zostały pewne jego elementy. I dziś stanowi świadectwo istniejącej tu mojżeszowej wspólnoty wyznaniowej. I nadal opowiada jej historię, chociaż coraz cichszym głosem zapisanym w kamieniach…

 

Dziś cmentarz żydowski w Kocku stanowi dziedzictwo, które łączy. Tych, którzy odeszli, są tu pochowani i ich potomków oraz współwyznawców – Żydów. Ale również tych, którzy obecnie mieszkają w tym mieście, żyją na co dzień wokół tego miejsca, mówią o jego historii i pamiętają nie tylko o swoich przodkach, ale także o ich żydowskich sąsiadach.

 

Podczas oprowadzania przedstawiona zostanie historia cmentarza żydowskiego w Kocku. Uczestnicy dowiedzą się dlaczego to miejsce teraz tak wygląda. Wyjaśniona zostanie również symbolika zdobień żydowskich nagrobków, które tam się zachowały. Przybliżone zostaną również informacje dotyczące inskrypcji znajdujących się na macewach.

 

*Panów uczestniczących w oprowadzaniu prosimy o zabranie ze sobą nakryć głowy.

Data rozpoczęcia:

11 września 2022

niedziela

16:00

Data zakończenia:

11 września 2022

niedziela

17:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

zwiedzanie

Lokalizacja:

ul. św. Jana Chrzciciela (cmentarz żydowski w Kocku)

woj. lubelskie

Organizator

Nazwa: Kockie Stowarzyszenie Oświatowo-Regionalne

Osoba kontaktowa: Sylwia Dmowska

Telefon: 726894352

E-mail: ksorkock@wp.pl

WWW: https://www.facebook.com/ksorkock

Informacja o organizatorze:

Stowarzyszenie, w który członkami są mieszkańcy Kocka i okolic zafascynowani miejscem, w którym żyją, a w szczególności jego historią.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.