fbpx

Początki Teatru Europejskiego

Data rozpoczęcia:

9 września 2016

piątek

Data zakończenia:

16 września 2016

piątek

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Teatr Ożywione Wieki i i Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu zapraszają na przedstawienie edukacyjnePoczątki Teatru Europejskiego –  część I: Ukryte Początki

09 września 2016 i 16 września 2016, o godz.: 10.00

Pierwsza część z cyklu Początki Teatru Europejskiego, pt. Ukryte Początki rozpoczyna dialogowany wstęp, podczas którego, widzowie otrzymują zarys podstawowej wiedzy, dotyczącej starożytnych  źródeł powstania teatru europejskiego. Następnie wszyscy udają się w podróż w głąb średniowiecza. Zobaczą w jaki sposób teatr w Europie, narodził się po raz drugi! „Wehikułem Czasu” będzie: scenografia, rekwizyty, aktor w planie żywym, plan lalkowy, muzyka i światło. Młody mnich Augustyn poszukuje ojca Gaudentego. Chce usilnie powierzyć mu myśli, które frapują go od dłuższego czasu. Ubolewa nad tym, że „ lud, nic nie rozumie z tego, co odczytywane jest podczas Mszy Świętej w Kościele (…). Nic a nic! A jakże mają rozumieć – mówi – kiedy wszystko po łacinie zostało zapisane?” Wpada na genialny pomysł, obawia się jednak czy nie są to tylko jego urojenia. Pomysł przekazania biblijnych treści za pomocą dialogu, ról i scenografii, okazuje się nieoceniony. Spotyka się też z aprobatą ojca Gaudentego, który obiecuje już od następnego tygodnia, podjąć działania, by wkrótce sprostać wyzwaniu. – Quem quaeritis…? – Kogo szukacie…? Tymi słowami rozpoczyna się najwcześniejsza forma sztuki średniowiecznej, która nosi znamiona prawdziwego dramatu. Nasi bohaterowie pracują nad sceną, w której trzy Marie spotykają Anioła Pańskiego przy pustym grobie. Jakie tematy ciekawiły twórców i pradawnych widzów. Kim byli pierwsi aktorzy? Gdzie i jak kształtowała się przestrzeń teatralna? Te oraz  inne zagadnienia będą odtąd bliskie, nawet dla dzieci z najmłodszych klas.

Na zakończenie wszyscy zostaną zaproszeni by wejść w rolę średniowiecznych żaków. Po krótkiej nauce tekstu i muzyki, widzowie wspólnie z aktorką, zaśpiewają Balladę o Średniowieczu! Ballada została skomponowana specjalnie na potrzeby Ukrytych Początków.  Stanowi motyw przewodni przedstawienia i opiewa wspaniałe „wynalazki” epoki. „Chór średniowiecznych żaków” utrwala sobie wiedzę zdobytą w czasie przedstawienia, w tym takie śpiewając wersy:

Oto historia prawdziwa

Ukryty czas wydobywa

Posłuchaj drogi człowiecze

Oświeci Cię Średniowiecze

Europejska teatru kariera

W kościele się rozpoczęła

Mało kto dzisiaj o tym pamięta

Dobra sztuka jest mądra i piękna

 

Przedstawienie odbędzie się w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu, ul. J. Lubrańskiego 1 (100 m od Katedry)

Jednorazowo w przedstawieniu może uczestniczyć nie więcej niż 50 osób (plus opiekunowie). Propozycja skierowana do grup zorganizowanych, składających się z osób w jednakowym wieku: dzieci lub młodzież, studenci pierwszego lub trzeciego wieku.

Początki Teatru Europejskiego

Od początku łączył wiarę ze sztuką, ducha z przestrzenią. Teatr europejski narodził się w starożytności. Po upadku Rzymu został zapomniany. Po raz drugi narodził się w średniowieczu. W zaciszu klasztornych cel, kościołów i krużganków powstawały pierwsze dialogi, role i sceny. Tajemniczy, fascynujący, nieznany…  Jakie tematy ciekawiły średniowiecznych twórców i widzów? Kim byli aktorzy? Jak kształtowała się  nietypowa w swej formie przestrzeń teatralna? Początki Teatru Europejskiego przedstawienie edukacyjne, od którego można rozpocząć poszukiwania i zgłębiać tajemnicę. Na początek: Ukryte Początki (część pierwsza). Udamy się w podróż w głąb średniowiecza. „Wehikułem Czasu” będą:  scenografia, rekwizyty, aktor w planie żywym, plan lalkowy, muzyka i światło. Propozycja skierowana do grup zorganizowanych składających się z osób w jednakowym wieku: dzieci lub młodzież, studenci pierwszego lub trzeciego wieku.

Zapraszają: aktorka i autorka projektu Dorota Bieńkowska oraz Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu.

Data rozpoczęcia:

9 września 2016

piątek

Data zakończenia:

16 września 2016

piątek

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

warsztaty, turniej, koncert

Lokalizacja:

Muzeum Archidiecezjalne

woj. wielkopolskie

Organizator

Nazwa: Teatr Ożywione Wieki , tel. +48 667 660 311, e-mail: ozywione.wieki@gmail.com, www.ozywionewieki.pl, Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu, ul. J. Lubrańskiego 1, 61-108 Poznań, tel. 61 852 61 95, fax. 61 852 61 95, e-mail: muzeum@archpoznan.pl, www.muzeum.poznan.pl

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.