fbpx

Plac św. Sebastiana – historyczny zakątek Opola

Data rozpoczęcia:

14 września 2019

sobota

16:00

Data zakończenia:

14 września 2019

sobota

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W sobotę, 14 września o godz. 16.00 zapraszamy na prelekcję pt. „Plac św. Sebastiana – historyczny zakątek Opola”, którą poprowadzi archeolog Krzysztof Spychała z Oddziału Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Opolu.

W sobotę, 14 września o godz. 16.00 zapraszamy na prelekcję pt. „Plac św. Sebastiana – historyczny zakątek Opola”, którą poprowadzi archeolog Krzysztof Spychała z Oddziału Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Opolu. Zbiórka pod kościołem św. Sebastiana o godz. 16.00.
Dzisiejszy plac św. Sebastiana powstał w XVII w. w wyniku wyburzenia pięciu budynków zniszczonych w wyniku jednego z kolejnych pożarów miasta, z których jeden z najstraszliwszy miał miejsce 28 sierpnia 1615 roku. Na planie Opola wykonanym w 1734 r. przez Daniela Pezolda, w miejscu obecnego Placu św. Sebastiana wyraźnie widać niezabudowany plac opisany jako „Freier Platz”, czyli „wolny plac”. W legendzie do planu teren placu opisany jest jako „wolne” miejsce powstałe na pogorzelisku pięciu kamienic. Z czasem gruzowisko uprzątnięto, a na powstałym placu odbywał się targ bydlęcy i garncarski. Prawdopodobnie po pożarze miasta 30 maja 1739 r. i zniszczeniu zabudowań w pobliżu kaplicy św. Sebastiana, plac ten ostatecznie przeznaczono na targowisko dla garncarzy. Nawiązywała do tego nazwa placu „Töpfer Markt” widoczna na planie Opola z 1750 r. autorstwa śląskiego rysownika Friedricha Bernharda Wernera.
Po wzniesieniu w 1711 r. kaplicy wotywnej św. Sebastiana (jeszcze podczas trwania prac budowlanych w latach 1681 – 1710) na placu odbywały się procesje ku czci śś. Sebastiana i Rocha. Władze miasta ustanowiły 20 stycznia dniem świątecznym ku czci św. Sebastiana. Opolanie czcili też 16 sierpnia, czyli dzień św. Rocha, patrona chroniącego przed chorobami zakaźnymi. W tych dniach na placu św. Sebastiana odbywały się uroczyste procesje, a podczas mszy św. ksiądz głosił kazania w języku polskim.
Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Data rozpoczęcia:

14 września 2019

sobota

16:00

Data zakończenia:

14 września 2019

sobota

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

projekcja / prezentacja

Organizator

Nazwa: Fundacja Dla Dziedzictwa

Osoba kontaktowa: Tomasz Kwiatek

Telefon: 606394451

E-mail: biuro@dladziedzictwa.org

WWW: http://dladziedzictwa.org

Informacja o organizatorze:

Fundacja „Dla Dziedzictwa” w partnerstwie z Miastem Opole realizuje projekt pt. Przebudowa placów miejskich w Opolu.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.