fbpx

Piękno w kamieniu i drewnie zaklęte – siedem świątyń Małopolski - wystawa

Data rozpoczęcia:

9 września 2016

piątek

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W piątek 9 września o godz. 12.00 Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wernisaż wystawy „Piękno w kamieniu i drewnie zaklęte – siedem świątyń Małopolski”, który odbędzie się w siedzibie Filii nr 18 przy ul. Ugorek 14.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających w dniach od 9 do 19 września w godz. otwarcia biblioteki (poniedziałek, środa, piątek od 12.00 do 19.00, wtorek 9.00-15.30 czwartek 11.00-15.30).

Wystawa prezentować będzie świątynie Małopolski  – kościoły, kaplicę, klasztor ,cmentarz i synagogę. Podziwiać będziemy  gotycki, drewniany kościół parafialny pw.  św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO; drewniany kościół pw. św. Marii Magdaleny – Muzeum im. W. Orkana w Rabce-Zdroju; drewniany, późnogotycki kościół parafialny św. Trójcy i św. Antoniego Opata w Łopusznej; drewniany kościółek pw.  Matki Boskiej Częstochowskiej i Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym  Brzyzku w Zakopanem, Kaplicę Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce; Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej i Klasztor  Karmelitów Bosych w Czernej oraz synagogę Tempel (postępową) w Krakowie. Pokazując malownicze drewniane kościoły, które wykonane z nietrwałego materiału i tak bardzo narażone na zniszczenie, chcemy zwrócić uwagę na to ,że zabytki te są nośnikami istotnych społecznie wartości – związanych z przeszłością, sztuką i wiarą. Nasza wystawa nie dotyczy wyłącznie zabytków  kościoła katolickiego ale prezentuje także bogactwo duchowe i materialne judaizmu. Na wystawie prezentować będziemy publikacje dot. świątyń, widokówki, zdjęcia, bilety wstępu  a nawet wykonaną specjalnie z tej okazji replikę kaplicy  w Jaszczurówce.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Organizator:

Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie – Biblioteka Główna

31-539 Kraków, ul. Masarska 14, tel. 12 4232215, fax. 12 4262450, e-mail: sekretariat@sbpkrakow.pl, www.sbpkrakow.pl

Data rozpoczęcia:

9 września 2016

piątek

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa

Lokalizacja:

Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie – Filii nr 18

woj. małopolskie

Organizator

Nazwa: Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie – Biblioteka Główna

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.