fbpx

Piekarok - miejsce tradycji od pokoleń

Data rozpoczęcia:

10 września 2023

niedziela

14:00

Data zakończenia:

10 września 2023

niedziela

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Skosztowanie chleba wypiekanego w tradycyjnym, zabytkowym piecu chlebowym jest możliwe tylko w Rudzie Śląskiej. To tu w Rudzie, najstarszej dzielnicy miasta pielęgnujemy tradycję, która od pokoleń towarzyszyła mieszkańcom śląskich familoków.

Piekaroki były nieodłącznym elementem XIX-wiecznych familoków. Kiedyś były prawie na każdej ulicy, dziś został tylko jeden. 10 września / niedziela/ będzie okazja do degustacji chleba wypiekanego tradycyjna metodą, ale przede wszystkim do spotkania z innymi ludźmi. Piekarok przez lata integrował lokalną społeczność, która spotykała się przy wspólnym wypieku chleba. Niedzielnej degustacji towarzyszyć będzie zabawa, prelekcje i koncert.
Rudzki piekarok, który zlokalizowany jest przy ul. Bujoczka 24, to jedyny piec chlebowy w regionie, który nadal spełnia swoje funkcje. Powstał około 1900 roku, a chleb wypiekano w nim do lat 50. ubiegłego wieku.

Partnerzy

Data rozpoczęcia:

10 września 2023

niedziela

14:00

Data zakończenia:

10 września 2023

niedziela

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Ruda Śląska, ul. Bujoczka 24

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Urząd Miasta Ruda Śląska

Osoba kontaktowa: Iwona Małyska

Telefon: 501 959 399

E-mail: i.malyska@ruda-sl.pl

WWW: https://www.rudaslaska.pl/

Informacja o organizatorze:

Zabytkowy piec chlebowy jest własnością miasta Ruda Śląska. Wydział Kultury, Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta Urzędu Miasta organizuje kilka razy w roku pokazowy wypiek i degustację chleba dla mieszkańców

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.