fbpx

Otwarte Kościoły

Data rozpoczęcia:

12 września 2020

sobota

09:00

Data zakończenia:

19 września 2020

sobota

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

12 i 19 września 9.00-16.00 zwiedzanie kościoła parafialnego Trójcy Przenajświętszej w Palowicach – perły śląskiej sztuki sakralnej.

Palowicki kościół, znajdujący się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego, jest perłą śląskiej sztuki sakralnej. Budowę rozpoczęto w Leszczynach w latach 1594-95, zakończono wzniesieniem wieży przez cieślę Jana Ożgę w 1606 roku. Budowla składa się z prezbiterium, nawy głównej oraz dzwonnicy z kruchtą stanowiącą główne wejście do świątyni. Konstrukcja ścian jest zrębowa, wykonana z ciosanych drewnianych belek zakładanych na zrąb i zakładkę. Prezbiterium oraz nawa główna pokryte są stromym dwuspadowym dachem obitym gontem. We wnętrzu budowli znajduje się manierystyczny, XVII wieczny ołtarz posiadający barokową ornamentykę. Umieszczono w nim obraz Trójcy Świętej z 1898 r. i rzeźby świętych: Bartłomieja, Piotra i Pawła oraz Michała Archanioła. W kościele znajduje się bogato zdobiona ambona z XVII w., jego wyposażenie uzupełniają ponadto ludowe rzeźby współczesne, autorstwa miejscowego rzeźbiarza Alfreda Buchty. W 1981 roku został przeniesiony do Palowic, wsi leżącej w dorzeczu Rudy, w gminie Czerwionka-Leszczyny, otoczonej lasami, będącej częścią parku krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich. Południowe tereny miejscowości znane są pod nazwą Pojezierze Palowickie – znajduje się tam zespół stawów łańcuchowych w dolinie potoku Jesionka. Nazwa wsi po raz pierwszy pojawia się w dokumentach 25 lutego 1308 roku, kiedy to książę raciborski Leszek przekazuje jednemu z poddanych przysiółek Palowic Hochołóg. O dawnej świetności Palowic świadczą dwa ważne zabytki: zespół dworski w stylu klasycystycznym wybudowany w latach 1860-1880 wraz z parkiem z początku XIX wieku, oraz wieża Gichta – pozostałość po hucie żelaza Waleska z XIX wieku.

 

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa będzie można zwiedzić wnętrze oraz otoczenie kościoła, a także wysłuchać jego historii.

Data rozpoczęcia:

12 września 2020

sobota

09:00

Data zakończenia:

19 września 2020

sobota

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

zwiedzanie

Lokalizacja:

Parafia Rzymskokatolicka Trójcy Przenajświętszej
ul. Woszczycka 17a, 44-246 Palowice

Dojazd z DK 81 – skręt na wysokości Woszczyc, z autostrady A1 zjazd na Rybnik, kierunek Bełk

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Parafia Rzymskokatolicka Trójcy Przenajświętszej

Osoba kontaktowa: ks. Piotr Siemianowski

Telefon: 324274044

E-mail: palowice@katowicka.pl

WWW: http://www.parafia.palowice.net

Informacja o organizatorze:

Parafia Rzymskokatolicka Trójcy Przenajświętszej istnieje w Palowicach od 1981. Liczy 1496 parafian.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.