fbpx

Otwarte kościoły - zwiedzanie kościoła filialnego pw. św. Jerzego w Gliwicach - Ostropie

Data rozpoczęcia:

9 września 2018

niedziela

Data zakończenia:

16 września 2018

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

9 i 16 września


14.00 i 16.00 zwiedzanie w dwóch turach Kościoła filialnego pw. św. Jerzego w Gliwicach-Ostropie.

Trudno jest dokładnie określić datę powstania pierwszej budowli na miejscu obecnej świątyni. Obiekt ten wzmiankowany był już w 1340 r. Wiemy natomiast, że budowla spalona została w czasie wojen husyckich. Dzisiejszy kościół św. Jerzego pochodzi prawdopodobnie z wieku XVII. Świątynia ta niedługo cieszyła się spokojem, gdyż w czasie potopu została częściowo zrujnowana przez Szwedów. Odbudowę obiektu podjęto w latach 1667-68, przy czym prezbiterium z zakrystią wymurowano z cegły, a nawę wzniesiono z drzewa. 

 

Kościół pw. św. Jerzego, leżący kilka km na zachód od centrum miasta, znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Obiekt powstał w konstrukcji mieszanej murowano-drewnianej, nie ma wyraźnych cech stylowych za wyjątkiem oszkarpowanego prezbiterium o cechach gotyckich. Kościół jest orientowany i składa się z trzech zasadniczych części: zamkniętego trójbocznie murowanego prezbiterium, nieco szerszej nawy wykonanej w konstrukcji zrębowej, na ceglanej podmurówce, o ścianach oszalowanych gontem oraz wzniesionej na rzucie kwadratu wieży o konstrukcji słupowej, w której zlokalizowana jest kruchta. Wewnątrz brak oryginalnego wyposażenia, część przeniesiono do nowego kościoła parafialnego w Ostropie oraz Muzeum Diecezjalnego w Opolu. Na uwagę zasługują zachowane do dzisiaj barokowe polichromie z lat 1667-1668.

 

W dniach 23-24.09.2017 r. obchodzono jubileusz 350-lecia kościoła. Kościół pw. św. Jerzego pełni funkcje sakralne i kulturalne (koncerty, przedstawienia teatralne) oraz jest udostępniany zwiedzającym.

 

Zapisy na zwiedzanie pod adresem: otwartekoscioly@nid.pl

 


Organizator:

Parafia Ducha Świętego

ul. Nauczycielska 1, 44-151 Gliwice

t 32 2348226 @ wilner@interia.pl

 

Data rozpoczęcia:

9 września 2018

niedziela

Data zakończenia:

16 września 2018

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

zwiedzanie

Lokalizacja:

Kościół fil. pw. św. Jerzego w Gliwicach

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Parafia Ducha Świętego

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.